Yılan ilaçlama

Yılan sürünerek hareket eden ve dünyanın her yerinde yaşayan türleri bulunan uzun ve yuvarlık yapılı canlıdır. Türünün %98?i zehirli olan yılanların zehirlerinin etkisi ve boyları türlerine ve yaşam alanlarına göre değişmektedir. 1?2 metre boyunda olan türleri olduğu gibi 10 metrenin üzerinde yılan türleri de vardır. Sıcak ve güneşli havaları seven yılanlar bu tür havalarda daha aktiftir. Özellikle güneşli havalarda sık sık kayaların ve taşların üzerine çıkarak güneşlenirler. Sıcak iklimlerde yaşayan yılan türleri daha çok zehirlidir.

Ağzında çatallı bir dil ve 2 tane zehirli dişleri bulunan yılan etçil beslenir ve beslenmesini doğal ortamlarda yaşayan canlılar üzerinden sağlar. Yılan beslenmesi yine yılanın büyüklüğüne göre değişir. Genellikle kuş, kurbağa, tavuk, tavşan gibi canlılar ile beslenen yılanın boyu 10-15 metreye ulaşan türleri daha büyük hayvanlar ile beslenirler. Bir diğer yılan türü olan ve suda yaşayan su yılanları ise balık, balık yumurtaları ve diğer deniz canlıları ile beslenir. Esnek bağız yapısına sahip olan ve ağızlarını bütün olarak açabilen yılan avını bütün olarak yutar ve sindirmek için dinlenmeye çekilir.

Yılan Nasıl Ürer ?

Yumurtlama sistemi ile çoğalan yılanlar çiftleşme işleminin ardından yumurtalarını toprak içlerine bırakır. Kış ayını toprak içlerine açtıkları yuvalarında geçiren yılanlar yaz aylarında çok aktiftirler. Doğal ortamlarda yaşayan yılanlar zaman zaman insanların yaşam alanları girerler. Yılan çok tehlikeli bir canlıdır. Yılan sokması sonucu ölümlerle bile karşılaşılabilir. En biline yılan türleri; engerek yılanı, piton yılanı, boa yılanı, karayılan, çıngıraklı yılan, boynuzlu yılan, kobra yılanı gibi yılan türleridir.

Bazı yılan türleri avlarını zehirleyerek öldürürken bazı yılan türleri de avlarını boğarak öldürürler. Yılan ısırması sonucu zehirlenme meydana gelir bu durumda acilen bir sağlık kuruluşuna ulaşmak gereklidir. Çok etkili ve bir insanı birkaç saat içerisinde öldürebilecek yılan türleri vardır. Yılan sokması durumunda yapılması gereken ilk müdahale yılanın ısırdığı yerin 3-5cm üst tarafından bir bez ile sıkıca bağlayarak kan dolaşımını yavaşlatmak olmalıdır ve daha sonra en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır.

Evde yılan görülmesi durumunda kesinlikle el ile temas edilememesi gereklidir. Ferdi olarak yılan ile müracaat etmek çok tehlikelidir. Yılan yok etmek için yılan ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, yılan öldürmekte çok etkili olan ilaçlarımız ile tüm açık ve kapalı alanlarda yılan ilaçlama hizmeti vermekteyiz. İzmir’in tüm ilçelerinde ilaçlama şubeleri olan Büyük İzmir ilaçlama şirketimizi günün her saati arayarak yılan ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir