Uyuz Böceği

Uyuz böceği, insanlar ve hayvanlar üzerinde yaşayan ve bu canlılardan kan emerek beslenen bir böcektir. Bu böcekler çok küçük yapılı canlılar olup çıplak gözle zor fark edilir. Bu böcekler dermistadea ailesine ait bir böcek türüdür. Uyuz böceği genellikle deri üzerinde değil de derinin içine girerek deri içindeki kan ile beslenir. Uyuz böceği ufak yapılıdır ve genellikle 1 mm boyunda bir böcek türüdür. Bu böcekler genellikle sıcak mevsimlerde yaşarlar ve soğuk mevsimlerde bu canlılara pek rastlanmaz. Uyuz böceği yapı olarak üzeri ufak tüyler ile kaplıdır.

Uyuz böceği nasıl ve ne zaman beslenme

Uyuz böceği bitkiler üzerinde bulunmaz. Bu canlılar insanlar ve hayvanlar dışında başka yerde yaşayamazlar. Deri böceği deri içine girdikten sonra deri içinden delikler ve tüneller açarak ilerlerler. Deri içine girdikten sonra buradan kan emer. Uyuz böceği kan emdikten sonra dışkısını ve yumurtasını da deri altına bırakır. bu böcekler deri altında gezinirken aşırı derecede kaşınmaya sebep olurlar. Deri içine girdikleri alanlarda ve dışkılarını bıraktıkları kısımda irinli yaralar oluşur. İnsanlar sürekli kaşır ve bu yaralardan sıvı eriyikli bir irin akar. İnsanlarda bu sebepten dolayı çok kötü bir koku oluşur.

Uyuz insanlara birçok yerden bulaşabilir genellikle insanlara ye evcil hayvanlardan, ya başka insanlardan ya da uyuz böceğinin bol bulunduğu alanlardan bulaşır. Uyuz böceği bulaşmış insanların en kısa zamanda doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Aksi takdirde bu böcekler çok kısa zamanda ürer ve tüm vücuda yayılır. Uyuz olan kişiler vücudu üzerindeki tüm mikroplar için mutlaka doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı. Aynı zamanda uyuz olan kişilerin tüm giysileri kaynar suda iyice kaynatılmalı. Bu işlemlerden sonra uyuz olan kişilerin yaşadığı alanlar mutlaka en kısa zamanda ilaçlanmalı. İlaçlama için yasal bir ilaçlama firması ile çalışın. Ferdi olarak yapılan ilaçlama kesinlikle sonuç vermez. İlaçlama yapan şirketler profesyonel olmalı ve ilaçlama yapan elemanlarında ilaçlama konusunda uzman olması gerekir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir