Tesbih Böceği

Tespih böceği, vücudu bölmeler halinde olup ve genellikle nemli yerlerde yaşayan gri renkli bir böcektir. Bu böceklerin vücudunda çok sayıda ayakları bulunur. Bu böceklerin vücudu bölmeler halinde olup bölmeler arasında esnek bir deri bulunur. Bu deri sayesinde kendisine herhangi bir zarar geldiğinde bu böcekler kendini yuvarlar ve bir tespih tanesi şeklini alır. Zaten bu böcekler ismini de buradan alır. Bu böcekler yaşadığı alana ve türüne bağlı olarak boyu ve yapısı değişir. Genellikle bu böcekler ufak yapılı olup 2-3 cm boyundadırlar.

Tesbih böceği nasıl beslenir?

Bu böceklerin baş kısmında ince ve ufak iki tane ufak anteni bulunur. Bu antenleri sayesinde hem besinlerini rahatlıkla bulunur hem de kendisine herhangi bir zarar geldiğinde rahatlıkla algılayabilir ve gizlenir. İnsanları ve hayvanları ısırmazlar ve etçil olarak beslenmezler. Zaten tesbih böceği zehirli değildir. Beslenmesinde evde açıkta kalan sebze ve meyveleri, saksı bitkilerini ve bitkisel olan ürünlerden olan eşyalara zarar verebilir. İnsanların yaşam alanlarına farklı yerlerden gelirler. Bu böcekler yaşam alanlarına geldikleri yerlerden birçok mikrop ve virüsleri insanların yaşam alanlarına bırakırlar bu bakımdan bu böcekler ile mücadele etmek gerekir. Genellikle diğer böcekler ile aynı ortamlarda bulunur ve geceleri aktif olup beslenmesini ve yer değişikliğini genellikle geceleri yapar. Gündüzleri ise kenar kuytu bölgelerde saklanır. Bu nedenle gündüzleri bu böceklere pek rastlanmaz. Tespih böceğinden kurtulmak için mutlaka en kısa zamanda ilaçlama yapmak gerekir. Tespih böceği ilaçlamasında genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. İlaçlama yapan kişilerin mutlaka ilaçlama eğitimi almış uzman kişilerin olması gerekir. İlaçlama eğitimi almamış kişilerin ilaçlama yapması doğru değildir. İlaçlama yaptırmadan önce mutlaka şirketimizden bilgi alın ve ilaçlama için randevuda bulunun.

Tesbih böceği ilaçlaması, profesyonel ilaçlama yapan şirketlere yaptırılmalıdır. Dışarıdan alınıp uygulayacağınız ilaçlar, size ve çevrenize zarar verebilir. Hangi tür haşereler için hangi ilaçlar kullanılması gerektiği iyi bilinmelidir. Bilinçsizce yapılan ilaçlamalar böceğin direncini arttıracağı gibi aynı zamanda beslenmelerini bile sağlar. Tesbih böceği ilaçlamasında sıvı kokulu-sıvı kokusuz ilaçlar kullanılmalıdır.

Tesbih böceği ilaçlaması sağlık bakanlığı onaylı firmalar tarafından sıvı püskürtme yöntemi ile kullanılan ilaçlar olması gerekir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir