Tatarcık İlaçlama

Tatarcık (Phlebotomus), görünüş olarak sineğe çok benzeyen fakat tek farkları yapı olarak küçük ve vücutları tüylü yapıdadır. Özellikle kelebeklerle de karıştırılan tatarcık böceğinin ayırt edici en belirgin özelliği tüylü yapılı vücutları ve mat renkleridir. Boyutları 2-6 mm arasında değişen tatarcık böcekleri  halk arasında yakarcık olarak da adlandırılır. Renkleri siyah ve tonlarında mat olan tatarcık böceğinin yaşam alanları mağaralar, bataklık, ağır, kanalizasyon ve pis su çevreleridir. İnsan sağlığı açısından çok tehlikeli olan tatarcık böceğini görür görmez harekete geçilmelidir. Pis ortamlarda yaşayan ve çok ciddi mikrop taşıyan bu böcek türü için profesyonel tatarcık böceği ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalı ve 7/24 böcek ilaçlama servislerinden bilgi alınarak en hızlı şekilde mücadele için harekete geçilmelidir. Tatarcık böceği yavaş hareket etmekle birlikte ev ortamında insanları çok fazla rahatsız da eder. Uçarken ses çıkarmayan tatarcık böceği daha çok tavan ve duvara tutunarak yaşar, halk arasında kör böcek de denen bu böcek türü ev içerisinde insanlara da çarparak rahatsızlık vermektedir.

Geceleri pasif, gündüzleri aktif olarak yaşayan tatarcık böceği insanları sokarak kanından beslenen ve bu yolla birçok hastalığa sebep olur. İnsanlara bulaştırdığı en tehlikeli hastalık Humma hastalığı, şark çibanı, Ateşli hastalıklar, Tavuk hastalığı, Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları vb. gibi hastalıklardır. Sokmaları çok can acıttığı gibi sokma sonrası ısırılan bölgede kaşıntı ve kızarıklık olur. Hatta bu kaşıntı şiddetini arttırırsa o bölge yaraya dönüşebilir. Kan emerek beslenen ve tehlikeli birçok hastalığı taşıyan tatarcık böceği ile mücadele çok önemlidir. Bu konuda bireysel mücadele edilmemelidir. Bilinçsizce uygulanan ilaç ve yöntemler hem sağlığımızı tehlikeye sokar hem de bizlere zaman ve ekonomik açıdan kayıplara sebep olacağından biran önce İzmir tatarcık ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve Sağlık Bakanlığı onaylı, güvenilir hizmet veren firmalar ile tatarcık böceğinden kurtulunmalıdır.

En Çok Nerelerde Görülürler ?

Yumurtlama yöntemiyle üreyen dişi tatarcık böceği  yapışkan olan yumurtalarını ağaç kavukları, ekime hazır topraklara, duvar çatlaklarına, bataklık ve nemli alanlara sabitler. Ortalama 20 yumurta bırakır ve eğer tatarcık böceği virüs taşıyorsa bu virüsü yumurtalarına da bulaştırır. Böylelikle tatarcık böceğinin taşıdığı virüs ve hastalıklar çok geniş alanlara yayılabilir. Tatarcık evlerimize genelde açık tutulan pencere, kapı gibi yerlerden sızar. Tatarcıkla müdahalenin en kesin çözümü ilk olarak çevredeki bataklıkların kurutulmasıdır. Çok yükseklere uçamayan tatarcık böceğine (100m) apartmanların üst katlarında rastlanılmaz. Ev ve bahçelerimizde mücadele için tatarcık ilaçlama firmalarıyla periyodik olarak bilinçli bir ilaçlama yapılmalıdır. Tatarcık ile mücadelede Sağlık Bakanlığından halk sağlığı için ilaç uygulama izni olmayan ilaçlama firmalarıyla çalışılmamalı bu konuda çok dikkat edilmelidir. Yasal olmayan ilaçlar sağlığınızı tehlikeye atar ve ilaçlamanız amacına ulaşmaz. Uzman böcek ilaçlama firmalarıyla çalışılıp kaliteli hizmet alınmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir