Tatarcığın Özellikleri

Tatarcık (Phlebotomus), İnsanlar tarafından kelebekle karıştırılan,  görünüş itibariyle sineği andıran canlı türüdür. Sineklerden farklı olarak küçük ve tüylü bir vücuda sahiptir. Yaşadıkları bölge ve iklim şartlarına göre değişkenlik gösterse de boyutları 2-6 mm civarındadır. Renkleri de siyah ve siyah tonlarında mat görünümlü olan tatarcık böceğinin halk arasındaki ismi yakarcıktır.

Tatarcık böceğinin yaşam alanları mağaralar, bataklık, ağır, kanalizasyon ve pis su çevreleridir. İnsan sağlığı açısından çok tehlikeli olan tatarcık böceğini görür görmez harekete geçilmelidir. Pis ortamlarda yaşayan ve çok ciddi mikrop taşıyan bu böcek türü için profesyonel tatarcık böceği ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalı ve 7/24 böcek ilaçlama şirketlerinden bilgi alınarak en hızlı şekilde mücadele için harekete geçilmelidir. Geceleri pasif ve gündüzleri aktif olarak yaşayan tatarcık böceği insan ve hayvan kanından beslenerek yaşar. Yavaş hareket ettikleri için insanları çok fazla rahatsız etmektedir. Uçarken ses çıkarmayan tatarcık böceği daha çok tavan ve duvara tutunarak yaşar, halk arasında kör böcek de denen bu böcek türü ev içerisinde insanlara da çarparak rahatsızlık vermektedir.

İnsana Bulaştırdığı Zararlar

İnsan sağlığını tehdit eden tatarcık böceği Humma hastalığı, şark çibanı, Ateşli hastalıklar, Tavuk hastalığı, Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları vb. gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Tatarcık böceği ile bireysel mücadele etmemek gerekir. Bu bize hem maddi hemde zaman kaybı yaşatır. Biran önce tatarcık ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilip güvenilir bir hizmet garantisiyle tatarcıktan kaçınılmalıdır.

Tatarcığın özelliklerinden biri de yumurtlama yöntemiyle üremesidir. Yumurtalarını ağaç kavukları, ekime hazır topraklara, duvar çatlaklarına, bataklık ve nemli alanlara sabitler. Ortalama 20 yumurta bırakır ve eğer tatarcık böceği virüs taşıyorsa bu virüsü yumurtalarına da bulaştırır. Böylelikle tatarcık böceğinin taşıdığı virüs ve hastalıklar çok geniş alanlara yayılabilir. Tatarcık böceği yaşam alanlarımıza kapı,pencere,çatı ve çatlaklardan sızar. Tatarcık ile mücadelede Sağlık Bakanlığından izinli ilaçlama firmalarıyla çalışılmamalı bu konuda çok dikkat edilmelidir. Alanında uzman ve işini profesyonel olarak yapan ilaçlama firmaları bize kesin çözüm sunacaktır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir