Tarla Faresi İle Mücadele

Tarla faresi ile mücadele özellikle tarım alanlarında çok etkin olarak kullanılmaktadır. Tarla faresinin yarattığı istila ve tahribat nedeniyle bu güne kadar pek çok koruma yöntemi geliştirilmiş ve aynı zamanda kullanılmıştır. Ancak bu uygulama ve yöntemleri arasında maalesef ki kesin bir netice alınamamıştır.

Tarla faresinin kök ve hücrelere aynı zamanda ergin bitkilere zarar verdiği gözlemlenmiştir. Tarla faresi özellikle tohumluk olarak saklanacak bitkilerde çok ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Bu güne kadar fare kapanları ve tuzakları kimyasal mücadele ne yazık ki olumlu sonuçlar sunamamıştır. Bu konuda farklı yöntemler denemeye çalışan hane halkı en sonunda nihayet orijinal bir koruma yöntemi ile tanıştı. Bu uygulama yönteminin adı. Fare İstasyonları. Fare istasyonları ile tanışın bu uygulama ve yöntemler sayesinde tarla faresinde en kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Fare İstasyonu Nedir?

Farelerin güvenle kontrol altına alınması için 20-30 cm ebatlarında içinde farelerin hoşuna giden aromalarla bezenmiş zehre sahip bir düzenek olarak tanımlamamız mümkündür. Fare istasyonunun cezp edici yanı farelerin kontrol altına almaya zorlamasıdır. Bu sayede farelerin zehirle teması mümkün kılınmaktadır. Fare istasyonlarının nasıl çalıştığına ilişkin meraklarınızı gidermek için makalemizde çalışma şekline ilişkin açıklamalar da yapalım.

Fare İstasyonları Nasıl Çalışır?

Fare istasyonlarının çalışmasına ilişkin konumuzu şu şekilde toparlayabiliriz. Öncelikle gelen şikayetler üzerine mutlaka bir profesyonel ilaçlama şirketi ile irtibata geçilmelidir. Fare istasyonlarının kurulumu ancak uzman kişi ve kurumlarca gerçekleştirilmektedir.

Kapalı ve açık mekanlarda uygulanabilen fare istasyonlarının kurulumu yapılır. Bu kurulum farelerin yoğunluğuna ve alanın yüzölçümüne göre değişiklik göstermektedir. Fare istasyonunun içine fare zehri yerleştirilir. Bu zehrin en belirgin özelliği farelerin sevdiği hoş koku ve aromaları ile süslenmiş olmalarıdır. Fareler bu kokuya dayanamayarak zehirle temas eder. Sonra delice su aramaya başlar. Su ile temas ettiği andan itibaren ölümü 10 saniye içinde gerçekleşir. Bu sayede tarlalarınızı tarla farelerine karşın kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir