Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusunun Özellikleri

 • Büyüklüğü 0,5 cm, rengi genellikle kahverengi ve siyah tonlarındadır.
 • Profesyonel şekilde mücadele edilmeden yok edilmesi mümkün olmayan bu canlılardan kurtulmak için tahta kurusu ilaçlama yaptırmak şarttır.
 • Hayvanların üzerinde yuva yaparak, çoğalabilen tahtakurusu, insanlardan da kan emebildiği gibi, insan vücudu üzerinde yuva yapamaz.
 • Tahtakurusu, hiç beslenmeden neredeyse bir yıl boyunca yaşayabilir. Yarı uyku haline geçerek, tüm vücut işlevlerini durdurabilme özelliğine sahip olan bu haşereler, boş ya da terk edilmiş alanlarda da uzun süre varlığını sürdürebilir.
 • Tahtakurusu ile mücadele, yaşam alanlarında olduğu kadar açık alanlarda da sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle tavuk ve koyun gibi çiftlik ve kümes hayvanları ile kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar üzerinde barınan bu haşereler, virüs taşıyıcılığı da yapar.
 • Yaşam alanlarında, yatak ve yorgan gibi, insanların sık temas ettiği ve vücut sıcaklığı düzeyinde ısıya sahip alanlarda yuva yapar.
 • Kan emerek beslenen tahta kurusu; kaşıntı, kızarıklık ve şişkinliğe neden olabildiği gibi, salgın hastalıkların yayılmasına ve alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilmektedir.
 • Pire ve kene haşerelerinde olduğu gibi eklembacaklılar sınıfında yer alan tahta kuruları, yavaş hareket ettiği gibi, kuytu alanlara gizlenerek, karanlıkta daha aktif kan emer. Bu nedenle tahtakurusu genellikle fark edilmediği gibi, varlığı vücuttaki reaksiyonlardan yola çıkılarak anlaşılır.
 • Kan emdikçe şişen ve esnek bir yapıya sahip olduğundan, ağırlığının 50 katı kan emebilen bu haşerelerde, doyma hissi son derece düşük düzeydedir. Dolayısıyla özellikle kapalı bölgeler için tahtakurusu ilaçlama yaptırmak şarttır.
 • Küçük yapılı bir canlı olduğu gibi, çok hızlı üreme yeteneğine de sahip olan bu parazitlerden kurtulmak için, bireysel ya da amatör olarak gerçekleştirilen mücadele yöntemleri, hiçbir zaman yeterlilik arz etmez.
 • Tahta kurusundan kurtulmak için profesyonel olarak yardım almak ve kaliteli tahta kurusu ilacı kullanılarak uygulama yaptırmak gereklidir.
 • Basit yapılı canlı türlerinin tamamında olduğu gibi, tahtakurusu da yumurta yöntemi ile üremektedir. Kan emme miktarına bağlı orantılı sayıda yumurta bırakan ve bilhassa yaz döneminde daha hızlı çoğalan bu haşereler, her üremede yüzlerce larva bırakmaktadır.

Tahtakurusu ile Mücadele

Doğrudan virüs yayılımına neden olarak, ölümlere yol açabilen salgın hastalıklara neden olan tahtakurusu ile mücadele, yalnızca sağlıksal açıdan değil, yaşamsal açıdan da önemlidir. Kan emerek beslendiği için, insan ya da hayvan vücuduna direkt olarak virüs bulaştıran ve çeşitli alerjilere de neden olabilen bu haşerelerden kurtulmak için tek etkili metot, ilaçlama yaptırmaktır. Tahta kurusu ile mücadele zordur. Zira;

 1. Yarım santimetreden daha küçüktür.
 2. Kuytu alanlara (yatak, yorgan ve kıyafet içleri ile dikiş araları, halıların gizli noktalarına ve sıcaklığı uygun olan bölgeler) ve hayvan vücuduna kolaylıkla yuva yapabilir.
 3. Tahtakurusu, parazit haşereler grubunda yer alan diğer canlılarda olduğu gibi, çok hızlı şekilde çoğalır.
 4. Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca hiç beslenmeden yaşayabildiği için, uzun süre kullanılmamış olan alanlarda dahi varlığını devam ettirir.

Mücadelesi bireysel yollar ile mümkün olmayan tahtakurusundan kurtulmak için, profesyonel ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Amatör ilaçlamalar ile yok edilemeyen ve sağlık problemlerine neden olan tahtakurusunu yok etmek için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan pest kontrol firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

Tahtakurusu İlacı

Pire, bit ve kene gibi insan ve hayvanlardan parazit olarak beslenen haşereler arasında yer alan tahta kurusundan kurtulmak için etkili ilaçlar kullanmak şarttır. Sıvı tahtakurusu ilacı kullanılarak gerçekleştirilmesi şart olan mücadelede, katı ya da toz haldeki böcek ilaçları hiçbir sonuç vermeyecektir. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmayan tahta kurusu ilaçları ile yapılan uygulamalar, solunum yollarına olumsuz şekilde etkleyeceğinden, ciddi sağlık problemleri ile zehirlenmelere neden olabilecektir.

Tahta kurusu İlaçlama

Sağlıksal tehdit yaratan bir canlı olan tahtakurusundan kurtulmak için etkili bir fumigasyon işlemi şarttır. Ancak kaliteli ve etkili bir uygulama için profesyonel şekilde hizmet almak şart olduğu üzere, amatör yöntemlere başvurmamak da şarttır. Bireysel teknikler ile gerçekleştirilecek olan tahtakurusu ilaçlama, bu canlılar üzerinde başarı sağlamayacağı gibi insan sağlığı açısından da sakınca oluşturabilir. Dolayısıyla bu parazitleri yok etmek için kaliteli ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilen uygulamalara ihtiyaç duyulur. Tahtakurusu ilaçlaması sıvı ilaçlar yöntemi kullanılarak uygulandığı gibi; ev, iş yerleri, fabrika ve depo gibi alanlar başta olmak üzere, açık veya kapalı fark etmeksizin tüm alanlar için gerçekleştirilmesi mümkün olan bir uygulamadır. Tahta kurusu ilaçlaması için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Fumigasyon tekniği ile gerçekleştirilen böcek ilaçlaması için alandaki besin maddelerinin hava almayacak biçimde muhafaza edilmesi ve alanın en az iki saat süresince kullanılmaması şarttır.
 • Tahta kurusu ile mücadele için en etkili yöntem buharlama tekniği olduğu gibi; hastane, yurt, diyaliz merkezi gibi alanlar için püskürtme tekniği de kullanılabilmektedir
 • Mücadelesi son derece zor olan tahtakurusunu yok etmek için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve kaliteli tahtakurusu ilacı kullanarak uygulama yapan firmalardan hizmet almak şarttır. Bireysel ve amatör yöntemler ile yapılan işlemlerin hiçbir sonuç vermeyeceği ve bu yöntemlerin zehirlenmeye dahi yol açabilecek etkilere ortam hazırlayacağı unutulmamalıdır.

Tahtakurusu Isırığı

 • Tahta kurusu ısırığı; kızarıklık, ısırılan alanda şişkinlik ve ısırık izi oluşturur.
 • Sürekli olarak kaşıntıya yol açan tahtakurusu ısırığı; hassas deri yapısına sahip olan insanlarda, ciddi alerjilere yol açar.
 • Tamamen şişinceye dek kan emebilen bu haşereler, insan ya da hayvanları onlarca kez ısırabilir.
 • Bacak, kol, ayak ve ellerde tahta kurusu ısırığı daha sık görülür.
 • Virüs taşıyan ve kan emerken taşıdığı hastalıkları bulaştıran tahtakuruları, sürekli olarak kaşıntıya yol açtığından, deride yıpranmaya da sebep olur.
 • Doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması ile tahtakurusu ısırması nedeniyle oluşan reaksiyonlar azaltılabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir