Tahta Kurdu

Mobilya böceği ya da ağaç kurtları olarak da bilinen tahta kurdu; ilkbahar ile birlikte ortaya çıkan ve bitkiler ile ağaçlara ciddi zararlar veren bir haşeredir. Ancak tahta kurdu iç mekanlara da giriş yaparak, maddi zararlara yol açabilen bir canlıdır. Tahta ya da ahşaptan yapılmış olan tüm maddelerin içerisinde bulunabilen bu canlılar; nemli ya da küflenmiş tahtaların içerisine rahatlıkla girerek, bu maddelere ciddi boyutta zarar verebilmektedir. Fabrika, depo ve mobilya mağazası gibi alanlarda sıklıkla görülen tahta kurdu ile mücadele için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırılması gereklidir. Tahta kurdu ilaçlama için amatör yöntemler kullanmak hiçbir şekilde etkili çözüm sağlamayacağı gibi, bu haşerelerden kurtulmak için etkili böcek ilacı kullanan profesyonel firmalardan hizmet almak gereklidir.

Tahta Kurdunun Özellikleri

 1. Nemli ya da küflenmiş tahtalara ciddi zarar verebildiği gibi, genç fidanlarda da tahribat yaratır.
 2. İlkbahar döneminde hızlı bir şekilde üreyerek, bitkilerin gelişmeye başlayan borularına zarar vererek yok olmalarına neden olur.
 3. Büyüklüğü 2-3 mm kadardır. Ortalama iki yıl yaşar.
 4. Tahta kurdu genellikle kahverengi ya da koyu sarı renginde görülür.
 5. Çıkardığı sesler ile korku yaratan bu haşereler, sahip olduğu büyüklüğe oranla çok şiddetli bir gürültüye neden olmaktadır.
 6. Ağaç kurdu, yavrularını tahta, ahşap ya da ağacın içerisine açtığı derin çukurlara bırakır.
 7. Tamamen otçul olarak beslenirler. Bu açıdan tahta kurdu, hayvanları ya da insanları ısırmaz.
 8. Tahta kurdu ile mücadele bireysel çözümler etki sağlamaz. Zira ağaç kurtları, ahşap ya da mobilyanın içerisinde yuva yaptığından, bu canlıları görmek dahi çoğunlukla olanaksızdır.
 9. Mobilya kurdu genellikle ilkbahar döneminde çoğaldığı için bu haşerelere karşı açık alanlarda ilkbahar döneminden önce ilaçlama yaptırmak gereklidir.
 10. Tahta kurdu ilaçlama; toz veya katı ilaçlar ile yapıldığında hiçbir çözüm sağlamayacağı gibi bu haşerelerden kurtulmak için sıvı ilaç kullanımı şarttır.
 11. Çok hızlı şekilde çoğalan ağaç kurdundan kurtulmak için detaylı şekilde uygulama yapılması ve etkili ilaçların kullanılması şarttır.
 12. Mobilya kurtları, yuva yaptığı ahşap ya da mobilyadan kopardığı talaş parçaları ile beslenir. Aynı şekilde ağaç kurtları, ardında talaş tozları bırakarak, astım gibi solunum yollarına bağlı olan hastalıkların tetiklenmesine yol açar.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir