Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurdu (Anobium punctatum)  yaşadığı alan ve iklim özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte birçok türü kanatlı yapıya sahip olup, farklı boy ve yapıdadırlar. Bedeni 3 kısımdan oluşur ve sırt bölgesinde bulunan sert kanatları aracılığıyla kendini korur. Başı vücuduna göre çok küçük olup 6adet tırtıllı yapıya sahip ayakları vardır.  Baş kısmında bir çift anteni bulunan tahta kurdu tırtıllı yapıya sahip ayakları sebebiyle hem her türlü zeminde rahatıkla hareket edebilir hem de birçok ahşap ve mobilyayı kemirebilecek  güce sahip  ağız yapısına sahiptir. Boyutları 2-5 mm civarında olan tahta kurtlarının en bilindik rengi kahverengi olup  iklim  ve yaşadıkları bölgeye göre siyah,gri ve sarımtırak tonlarda olabilmektedir.

Tahta kurdu hayvan ve insanlara zarar vermez. Halk arasında tahta kurusu ile benzer isimli olduğundan insanları ısıran bir haşere türü olduğuna inanılmaktadır. Fakat besin kaynakları  bitkilerin  aksanları, yaprakları ve meyveleridir. İnsanları olan zararı sadece eşyalaradır.Ev ve iş yerlerinde bulunan tahta kurdu hammaddesi ağaç olan ağaç, mobilya ve tahta türünden tüm eşyaları kemirir, yer ve içlerine yuva yapar. Eşyaların içine yuva yapan tahta kurtları kısa bir sürede bu eşyalarımızı kullanılmaz hale getirir. Eşyalar çabucak kırılır ve çürüyecek hale gelir. Bu nedenle bize maddi açıdan zarar veren tahta kurduyla biran önce mücadele edilmelidir. Bunun için tahta kurdu ile mücadelede bize yardım edecek İzmir tahta kurdu  ilaçlama firmalarının böcek ilaçlama  servislerine başvurulmalıdır. Tahta kurdu ile mücadele etmek özellikle bireysel olarak güçtür. Tecrübe isteyen bir mücadele gerektiğinden böcek ilaçlaması yapacak uzman tahta kurdu ilaçlama şirketleri gerekmektedir. Ev ve iş yerlerimze farklı yollarla giren tahta kurdu evlerin çatı ve mobilya altlarında, parke içlerine yerleşirler. Dış alanda ise gemi güvertesinde, mobilya ve kereste fabrikalarında, samanlık, çalı,otlak vb. alanlarda görülürler. Ahşap ve tahtalara zarar veren tahta kurdu bu esnada ses çıkartır ve kırıntı dökerler. Bireysel olarak tahta kurdu ile mücadele etmemeliyiz. Bilinçsizce böcek ilaçlama yapılmamalıdır. Bilinçcsizce kullanılan ilaç ve yöntemler hem zaman hem de maddi kayıplara neden olacaktır. Çünkü ahşap ve ağaçların derininde yuva yapan tahta kurdu  ilaçtan çok az etkilenir ve bireysel müdahalemiz etkisiz olur. Kısa sürede üreyerek önlem alınmadığı takdirde ciddi anlamda zararlara uğratabilir. Bu nedenle alanında uzman profesyonel olarak bu işi yapan tahta kurdu ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve 7/24 hizmet veren tahta kurdu ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak ağaç kurdu ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

Tahta kurdu yuva yaptığı ağaç ve mobilyaların içine yaklaşık olarak 70-80 civarı yumurta bırakırlar. Sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı üreyebilen tahta kurdundan biran önce kurtulmak için için global tahta kurdu ilaçlama servisleriyle çalışılıp gerekli kesin sonuçlar elde edilmelidir. Bu şirketler alanında uzman olmakla birlikte kullandıkları ilaçlar da Sağlık Bakanlığı onaylı olup güvenilir hizmet vermelidirler. Eğer kesin bir çözüm istiyorsak eğitimli ve izin belgeli çalışan tahta kurdu ilaçlama firmaları ile çalışılmakta yarar vardır.

Tahta Kurdu İlaçlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tahta kurdu ilaçlaması; tüm alanlar için yapılabildiği gibi etkili ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Sıvı ilaçlar ve buharlama yöntemi kullanılarak yapılan uygulamalar, lokal olarak da uygulanabilir. Zira kitap kurdu olarak da bilinen bu haşereler, hızlı hareket etmediği gibi, bir bölgede yoğunlaşır. Dolayısıyla, ağaç kurdu ilaçlaması, tek bir ağaç ya da tek bir mobilya için dahi yapılabilmektedir. Ancak yapılan uygulamalarda dikkat edilmesi gereken kıstaslar vardır. Bunlardan en önemlileri şunlardır.

  1. Tahta kurdu ilacı: Ağaç kurdu ile mücadele için kullanılan tahta kurdu ilaçları, ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmış olmalı ve bu haşereler üzerinde yüksek etkiye sahip olmalıdır. Etkisiz ilaç kullanımı ile yapılacak uygulamalar, haşerenin yuva yaptığı tüm alanlara etki edemeyeceği için, sorunun devam etmene yol açacaktır.
  2. Tahtakurdu İlaçlama Yöntemi: Tüneller açarak ahşabın derin noktalarına ilerleyen ve bu haşereleri yok etmek için detaylı şekilde ilaçlama yaptırmak gereklidir. Basit ya da alelade çözüm yöntemleri, bu haşereler karşısında etki göstermeyeceği gibi; yarattığı tahribatın da artmasına neden olacaktır.
  3. Ağaç Kurdu İlaçlama Firmaları: Ağaç kurdu ile mücadele için bireysel ve amatör yöntemler hiçbir çözüm sağlamaz. Bu nedenle, maddi zarara neden olan ve çıkardığı sesler nedeniyle rahatsızlık yaratan bu haşerelerden kurtulmak için profesyonel şekilde hizmet veren ahşap kurdu ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

İnsan sağlığına zarar vermeyecek ve eşyaların üzerinde iz kalmasına neden olmayacak özelliğe sahip ağaç kurdu ilacı kullanılarak yapması gereken haşere ilaçlaması için; profesyonel şekilde uygulama yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde, tahta kurdu ilaçları, bu haşerenin yuva yaptığı ahşap ya da tahtanın tüm noktalarını etkileyemeyecektir. Dolayısıyla yapılan uygulamadan etkili bir çözüm elde etmek mümkün olmayacaktır.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir