Sivrisinek ilaçlama yöntemleri

sivrisinek-ilaçlama-yöntemleri

Dünyada 2700 civarında türü olan canlılardır. Sivrisinekler filariasis, sarı humma, grip virüsü, sıtma gibi hastalıkların yanı sıra parazit hastalıklarını da insanlara bulaştırarak salgınlara yol açarlar.

Sivrisineklerle mücadele edebilmek için, kültürel, biyolojik, mekanik ve kimyasal yöntemler uygulanmaktadır. İzmir ilaçlama şirketleri tarafından uygulanan bu yöntemlerle sivrisineklerden kısa süre içinde kurtulacaksınız.

Sivrisineklerle kültürel mücadele bu canlılarla baş etmenin mücadelenin ilk adımını oluşturur. İlaçlama yapan kurumların çeşitli kamuoyu organları aracılığı ile sivrisineklerin tehlikesini ve bu canlılarla mücadelenin nasıl olması gerektiği konusunda halkı bilinçlendirmesiyle olan mücadeledir.

Sivrisinek İle İnsana Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Sivrisineklere karşı biyolojik mücadele yöntemi avcı, patojen, parazit veya başka organizmalardan alınan toksinlerle yapılan mücadele şeklidir. Doğada her canlının olduğu gibi sivrisineklerin de birçok düşmanı vardır.

Mekanik mücadele ise su birikintilerinin ortadan kaldırılması, bataklıkların ıslahı, göl ve havuz kenarlarındaki otların temizlenmesi, sulama kanallarının üstlerinin kapatılması, evlerde ve depolarda cibinlik, tel kafes, perde gibi önlemlerin alınması ile yapılacak olan mücadeledir.

Kimyasal mücadele yöntemi ULV ilaçlaması, sivrisineğin bulunduğu alanlara püskürtme ve tuzaklama işlemi yapılarak uygulanan bir yöntemdir. Boyama yöntemi sivrisinekler üzerinde etkili olan başka bir yöntemdir. Bu uygulamada zehrin içine şeker de konulur. Sivrisinek şeker kokusuna gelince zehre yapışarak ölür. Sinek ilaçlamasını mücadelesini periyodik olarak yapmak gerekir. Çünkü sinekler her gün yumurta bırakarak çok hızlı çoğalan haşerelerdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*