Salyangozun Özellikleri

Salyangoz (Mollusca), Kabuk kenarında küçük bir alandan nefes alarak solunum yapmakta olan bu canlı türü yaşam alanı olarak çok nemli ortamları tercih ederler. Üzerinde kayarak hareket ettiği ayakları bulunur. Vücutları deri, kabuk ve tül adı verilen ince zarla kaplıdır. Salyangozun özelliklerinden biride ayaklarının yanlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları sıvı ile hareket etmelerini kolaylaştırmalarıdır. Kışın yatan salyangozlar özellikle kurak zamanlarda 6 ay boyunca uyurlar.  Salyangozun özelliklerinden biri de yağmur ve nem oranının yüksek olduğu zamanlarda yeryüzüne çıkmasıdır.  Boyutları yaşadığı iklim ve bölgeye göre değişkenlik gösteren salyangozların görme ve işitme, koku alma duyuları çok gelişmiştir. Salyangozun bir benzer türü olan sülükler ise kan emicidirler.

Salyangozlar organizma olarak çeşitleri vardır. Cornu Aspersum, Roman Salyangozu, Neverita Didyma, Scutalus, Cerithium Echinatum.

Salyangoz Nasıl Çoğalır ?

Salyangoz çift eşeyli bir üreme gerçekleştirir. Salyangozların erkek ve dişil organları vardır ve Mayıs-Ağustos aylarında çiftleşirler. 11-15 gün içerisinde yumurtalar ve yumurtalarını yaşam koşullarına uygun nemli alanlara bırakırlar. Özellikle yabancı ot ve bitkilerle beslendiklerinden, salyangoz bulunan bölgede ilk adım bu otlardan arınmak olmalıdır. Daha çok bahçelerde, duvarlara yapışık olarak görebildiğimiz salyangozlarla mücadele esnasında bitkiler ve çiçekler zarar görebilir. Bu nedenle salyangoz ile mücadele için bu işte uzman kadroya sahip böcek ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı ve salyangoz ilaçlama firmaları güvence vermelidirler.

Her yumurtlama döneminde salyangozlar 150-200 yumurta bırakır. Bitkilere oldukça zarar veren hayvanlar olup  salyangozdan kurtulmak için bu konuda yeterli ve deneyim sahibi ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır. Bahçe ve yaşam alanlarımızda bireysel olarak yaptığımız ilaçlama ot ve bitkilerimizi kurutup zarar verebileceğinden bu konuda hassas ve bilinçli davranıp salyangoz mücadele yöntemleri konusunda hem yeşil alanları koruyan ilaçlar hemde insan sağlığına zararı olmayan salyangoz ilaçlama firmaları ile irtibata geçilip kalıcı ve kesin çözüme ulaşılmalıdır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir