Salyangoz İlaçlama

Salyangoz (Mollusca), çok nemli alanlarda yaşarlar ve sırtlarındaki sert kabuğu evleri olarak kullanırlar. Kabuğunun kenarındaki küçük bir delikten hava alarak solunup yapmaktadırlar. Kabuklarının kule kısımları kıvrımlardan oluşarak son kıvrımları açık olup içeri girip çıkmasını sağlamaktadır. Vücutları deri, kabuk ve tül adı verilen ince bir zarla kaplı olup üzerinde kayarak dalgalanma şeklinde hareket ettiği ayakları bulunmaktadır. Ayaklarının yanlarındaki salgı bezi mukus sıvısı bırakarak bu sıvı salyangozun yolunda rahat hareket etmesini kolaylaştırılır. Görme,işitme,koku alma,dokunma gibi tüm duyuları antenlerinde mevcuttur. İşitme duyusu körelmiş olup tat ve koku alma duyuları birleşmiştir. 6 ay gibi bir süre özellikle kışın yatar ve kurak zamanlarda kabuğunda uyuyarak geçirir bu süreyi. Yağmurlu ve Çiğilli günlerde kabuğundan çıkarak gezinir. Yaşadıkları iklim ve bölgeye göre farklı renklerde olabildikleri gibi salyangoza benzeyen sülükler kan emicidir.

Salyangoz özellikle ilkbaharda nemli hava şartlarında durmaksızın besin tüketir. Çiçekli bitkiler, otlar, sebze ve filizleri yiyerek beslenirler. En sevdiği besinler  mantar, yosun, kıvırcık, marul, salata, şalgam, havuç, maydonoz, ıslak ekmektir.İlkbaharda sayıları az olacağından salyangoz ile mücadeleye başlanmalı ve toplanıp imha edilmelidir. Özellikle yabancı ot ve bitkilerle beslendiklerinden, salyangoz bulunan bölgede ilk adım bu otlardan arınmak olmalıdır. Bahçe veya yaşam alanlarımızda salyangozla mücadele için kullandığımız bireysel mücadele teknikleri ve ilaçlar sonrası bitkilerde zarar görebilir. Bu da bizi ciddi kayıplara uğratacağı üzere doğaya da zarar vermiş oluruz. Bu nedenle salyangoz ile mücadele etmek içi bu işi iyi yapan profesyonel salyangoz ilaçlama firmalarından 7/24 bilgi alınmalı ve uzman salyangoz ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup yasal işlemler uygulayabilen salyangoz ilaçlama firmaları bize en kısa sürede kesin çözüm sunacaktır.

 Salyangozlar Nasıl Ürerler?

Çift eşeyli bir canlı olan salyangozun hem erkek hem de dişi organı aynı hayvanda bulunabilir. Her yıl çiftleşmeseler bile genellikle Mayıs ve Ağustos aylarında çiftleşirler. 12-15 gün içerisinde yumurtlayan salyangoz yumurtalarını nemli ve gölge olan ağaç dipleri ve çalılıklar arasına bırakırlar.Yumurtadan çıkan yavru salyangozlar yumurta kabuklarını yerler. Böylece hem ilk besinleri yemiş hem de gerekli kalkeri sağlamış olurlar. Her yumurtlama döneminde 150-200 yumurta bırakan salyangozlar bitkilere oldukça zarar veren hayvanlardır. Salyangozdan kurtulmak için bu konuda yeterli ve deneyim sahibi ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır. Bahçe ve yaşam alanlarımızda bireysel olarak yaptığımız ilaçlama ot ve bitkilerimizi kurutup zarar verebileceğinden bu konuda hassas ve bilinçli davranıp salyangoz mücadele yöntemleri konusunda hem yeşil alanları koruyan ilaçlar hem de insan sağlığına zararı olmayan salyangoz ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilip kalıcı ve kesin çözüme ulaşılmalıdır.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir