Pireden Bulaşan Hastalıklar

Pire, küçük, kanatsız, 1600 dolayında çeşidi olan, kan emici parazittir. Pireler hem insanlardan hem de hayvanlardan kan emerek beslenir. Kan emdiği canlının kanındaki mikropları alıp diğer canlıya kan yolu ile bulaştırır ve çeşitli hastalıklara sebep olur.

Pireden bulaşan hastalıklar;

DİZANTERİ

Bulaşıcı bir hastalık türü olan dizanteri, mikrop vücuda girdikten 10-15 gün sora belirtileri ortaya çıkar, ateş, ishal ve iştahsızlık olarak kendini gösterir.

TİFÜS

Kan yolu ile bulaşan çok tehlikeli hastalık olan tifüs, baş ağrısı, bel ağrısı, yüz kızarması ve uykuda sayıklama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

HUMMA

En çok biline bulaşıcı hastalık olan humma kan yolu ile geçerek, ateş, kas ve eklem ağrısı, iştahsızlık, titreme ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterir. Hastalığa yakalanan kişi tedavi görmediği takdirde 15 gün içerisinde ölür. Humma hastalığı çok görülen ülkelerde aşı yapılmadan ülkeye giriş yapılması yasaktır.

VEBA

Pire fareden aldığı kan ile veba hastalığını bulaştırır. Hastalık belirtileri, halsizlik, mide bulantısı, kusma, kan tükürme şeklindedir. Tedavi edilmediği takdirde 7 gün içinde insanı öldürür.

Bu hastalıkların yanı sıra pireden tularemi hastalığı ve çeşitli cilt hastalıkları da bulaşır.

Pireden bulaşan hastalıklardan korunmak ve pireden kurtulmak için ilaçlama şirketimizi 7/24 arayabilir, istediğiniz gün ve saatte pire ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*