Pire İlaçlama

Pirenin Özellikleri

 • Büyüklüğü ortalama 3 mm olan pire, büyüklüğünün 200 katı kadar, yani 60 cm kadar yüksekliğe zıplayabilir.
 • Pireler, parazit diğer haşereler gibi, kuytu alanları sever ve sıcak alanlarda daha hızlı çoğalır.
 • Pireden kurtulmak için profesyonel yöntemlere başvurmak şart olduğu gibi bu parazitleri yok etmek için bireysel çözümler etkili sonuç vermez.
 • Kan emerek beslenen pire, etkin olarak virüs taşıyıcılığı yaparak; dizanteri, tifüs gibi salgın hastalıkların yayılmasına ve ölümlere neden olur.
 • Pire ilaçlama, ağırlıklı olarak kapalı alanlarda yapıldığı gibi, açık alanlar için de uygulanabilen bir işlemdir. Özellikle bahçe ya da açık arazi gibi dış mekanlara sınırı olan kapalı alanlarda, evcil hayvanlar aracılığı ile gelen pire, iç mekanlara girerek hızla yayılabilir. Bu durumda, açık alanlarda pire ilaçlaması yapılmadan, bu haşereye karşı çözüm sağlamak mümkün olmaz.
 • Salgın hastalıklara neden olduğu gibi, canlıların kanını emerken, hortumu yoluyla uyuşturucu salgılayan pire; kaşıntıya bağlı olarak, alerji ve yaralara neden olur. Pirenin ısırdığı yerin kaşınma sebebi, kan emmeden önce salgıladığı enzimdir.
 • Hayvanlarda daha hızlı yayılan ve yuva yapabilen pire, insanlar üzerinde yuva yapamamak ile birlikte, insan vücudunu yalnızca kan emmek için kullanır.
 • Pirenin özellikleri başında, güçlü bacakları ile canlı vücuduna tutunabilme ve iyi gizlenebilme yeteneği gelir.
 • İnsan ve hayvan vücudu yanı sıra, sıcaklığı uygun olan her alanda yaşayabilir. Yatak yorgan araları, kıyafet içleri ve halı gibi eşyalar, hem gerekli sıcaklığa sahip olduğundan hem de pirelere gizlenebilme olanağı sunduğundan, bu haşerelerin sıklıkla görüldüğü alanlar arasında yer alır.
 • Pire ile mücadele için etkili ilaç kullanmak kadar, doğru uygulama yöntemini belirlemek de son derece önemlidir. Detaylı şekilde gerçekleştirilmeyen pire mücadelesi, parazitleri yok etmemekle birlikte, sağlıksal anlamda olumsuzluklara yol açabilir.
 • Pireden kurtulmak için Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ilaçlama firmaları aracılığı ile uygulama yaptırmak şarttır. Sıcak havalarda, larvalarında daha hızlı gelişmesi ve yumurtaların daha çabuk çatlaması sebebiyle, yüksek bir ivmeyle artan pire ile mücadele edebilmek için bireysel şekilde yapılan pire ilaçlama işlemleri, yeterli etki sağlamayacaktır.
 • En hızlı yayılabilen haşereler arasında bulunan pire, hem küçük yapılı bir canlı olduğundan hem de zıplayarak kolaylıkla hareket edebildiğinden; kirli ya da temiz alanlara çok hızlı şekilde giriş yapabilir.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır

Başta yaz ayları olmakla birlikte, soğuk havalarda da görülebilen ve kirli ya da hijyenik her alanda kolaylıkla yuva yaparak, salgın hastalıklara ve alerjilere neden olan bu haşerelerden kurtulmak için pire ilaçlama yaptırmak gereklidir. Ancak pire ilaçlaması, basit metotlar ve kalitesiz ilaçlar ile yapıldığında, ciddi boyutlu sağlık sorunlarına neden olacağı gibi pirelere karşı da etkili olmayacaktır. Dolayısıyla, pireleri yok etmek için profesyonel ilaçlama teknikleri benimsemiş olan ve kaliteli pire ilacı ile uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan ve insan sağlığı açısından hiçbir olumsuz etkiye sahip olmayan pire ilaçları kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken uygulama için farklı teknikler kullanılabilir. Hastane, ev, iş yerleri, bahçe ve yuva ya da otel gibi alanlarda sıklıkla görülen pireden kurtulmak için buharlama ya da püskürtme yöntemleri kullanılarak uygulama yapılabilir. Pireleri yok etmek ve bu canlıların neden olabileceği sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için etkili pire ilacı kullanan firmalardan hizmet almak gereklidir. Kan emerek beslenen ve virüs taşıyıcısı olan pirelere karşı gerçekleştirilen mücadele yöntemleri; uygulama yapılacak alana göre de farklılık gösterir. Pirelerden kurtulmak için ilaçlama yaptırırken, dikkat edilmesi gerekilen kıstaslar şunlardır;

 • Ev, iş yeri, ofis ya da bahçe gibi alanlarda pire ile mücadele ederken, buharlama tekniği daha sık kullanılır. Buharlama yöntemi ile yapılan pire ilaçlaması için; kapalı alanların en az 3 saat süresince kapalı tutulması ve açık alanların aynı süre boyunca kullanılmaması gereklidir.
 • Pireler, kapalı alanlara genellikle kuş ve kedi gibi evcil hayvanlar kanalıyla gelir Dolayısıyla,
  pire ilaçlama
  yaptırdıktan sonra, pireli hayvanların ortamdan uzaklaştırılması ya da temizlenmesi şarttır. Pireli köpeklerin yaşadığı bir alanda yapılan pire mücadelesi, kısa süreli etki gösterse de, yakın zaman sonra pire sorununun tekrarlanmasına neden olur.
 • Hastane, otel, diyaliz merkezi ve yurt gibi ortak kullanılan alanlarda görülen pire sorunundan kurtulmak için püskürtme tekniği daha sık kullanılmaktadır. Bu alanlarda yapılan böcek ilaçlama uygulamalarında, daha geniş önlemler almak gereklidir.
 • Pireyi yok etmek için, kapalı ya da açık alanların her bölgesinde ilaçlama yaptırmak gereklidir. Kıyafet dolapları, çarşaflar, halılar ve koltuklar gibi eşyalar başta olmak üzere tüm alan için yapılacak olan pire ilaçlama işleminden sonra, alanın çok iyi şekilde havalandırılması ve hassas deriye sahip olan bireylerin kullandığı eşyaların yıkanması son derece önemlidir.
 • Ortalama olarak 15 günde bir çoğalan pirelerin yumurtası, kullanılan böcek ilaçlarından etkilenmez. Dolayısıyla, bu pire yavruları yumurtadan çıkarak yeni sorunlara yol açar. Bu bağlamda, ilaçlamadan sonra, on beş gün süresince, detaylı temizlik yapılmaması gereklidir. Bununla birlikte, pire yoğunluğunun çok fazla olduğu alanlarda, iki hafta sonra, yumurtadan çıkan haşerelere karşı ikinci bir ilaçlama uygulaması gerekli olabilir.

Pire Isırığı

Pire ısırığı, vücutta ilk olarak acıya sebep olmaz. Zira pire kan emmeden önce salgıladığı enzim ile canlı vücudunu kısmi olarak uyuşturur. Bu enzim ısırılan bölgenin kaşınmasına ya da canlı vücudunda alerjik reaksiyonların gözlenmesine sebep olur. Kan emerek beslenen ve tamamen doyuncaya dek kan emebilen pireler, insan ya da hayvanları ısırarak taşıdığı salgın hastalıkların virüslerinin yayılmasına yol açar. Vücutta çoğunlukla şişkinlik yaratmayan pire ısırığı, kızarıklık ve ısırık izi kalmasına yol açar. Pirenin ısırdığı yerin sürekli şekilde kaşınması ise yara oluşumuna neden olur. Pire ısırığı tedavisi için doktora başvurmak şart olduğu gibi özellikle küçük çocuklar ya da cilt hassasiyeti olan bireylerde, pire ısırması ciddi sorunlara yol açabilir.

Pire İlacı

Parazit olarak beslendiğinden salgın hastalıklara neden olan pireden kurtulmak için kaliteli ilaçların kullanılması şarttır. Basit pire ilacı kullanılarak yapılan işlemlerden etkili sonuç alınmamakla birlikte, olumsuz sonuçlar da oluşabilmektedir. Bu nedenle pire mücadelesi için kaliteli pire ilaçları kullanılmalı ve Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan firmalardan hizmet alınmalıdır. Sağlık bakanlığının onayına haiz olmayan pire ilacı ile yapılan uygulamalar, bu haşerelere karşı sonuç vermeyeceği gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle kalitesiz pire ilaçları kullanılarak yapılan uygulamalar, başta astım ve bronşit gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi zehirlenme gibi ani vakalara da sebep verebilmektedir. Dolayısıyla pireden kurtulmak için kalitesi yüksek olan ve sağlıksal açıdan sorun yaratmayacak ilaçların kullanılması ve pire ilacının kapalı ya da açık alana profesyonel şekilde uygulanması gereklidir. Zıplayarak hareket eden ve kan emerek beslenen pireyi yok etmek için, sıvı haldeki ilaçlar dışında, katı ya da toz formundaki içerikleri kullanmak bu haşerelere karşı hiçbir çözüm sağlamayacaktır.

Pire Türleri

Su Piresi: Tatlı sularda yaşayan su piresi, pireye olan benzerliğinden bu ismi almıştır. Genellikle akvaryumlarda canlı yem olarak kullanılan ve yetiştiriciliği yaygın olan su piresi, insan ya da hayvan sağlığı açısından herhangi bir tehlike teşkil etmez. Akvaryumları temizleme görevi de yapan su pireleri, balıkların daha hızlı çoğalmalarına ve gelişmelerine katkıda bulunur.

Kedi Piresi: Kedilerin üzerinde yuva yapan ve çok hızlı şekilde çoğalan bu haşereler, insanlara da kolaylıkla bulaşabilmektedir. Kan emerek beslenen kedi piresi, evcil hayvanlar ile insanlara virüs bulaştırarak salgın hastalıkların oluşumuna ve yayılmasına neden olur. Kedi piresi ile mücadele için kullanılan ilaçların sağlık sorunları oluşturmayacak nitelikte olması son derece önemlidir. Zira pire ilaçları, kedilerin ölümüne neden olabileceği gibi, pirelerin yayılmasını da engellemeyecektir. Bu nedenle pireden kurtulmak için yapılan uygulamalarda, öncelikle evcil hayvanların temizlenmesi daha sonra ise ortamdan uzaklaştırılarak, alana ilaçlama yapılması gereklidir.

Köpek Piresi: En sık görülen pire türlerinden biri olan köpek piresi, kedi piresine oranla daha büyüktür. Boyutları 2mm ile 3 mm arasında değişiklik gösterebilen köpek pireleri, evcil hayvanların geniş kıllarının arasında yuva yaparak hızla çoğalır. Özellikle yaz aylarında, hızla çoğalan ve hemen her alanda görülebilen bu pire türleri ile mücadele için detaylı ilaçlama yaptırmak ve köpeklerin temizliğini sağlamak gereklidir. İnsanlara da kolaylıkla bulaşabilen ve hastalıklara sebep olan köpek piresinden kurtulmak için sağlık bakanlığı onayı olan ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Kuş Piresi: Güvercin, serçe gibi kuş türlerinin yanı sıra, horoz ve tavuk gibi kümes hayvanlarında da sıklıkla görülen kuş piresi, insanlara da kolaylıkla bulaşabilmektedir. Kapalı alanlarda da yuva yapabilen ve hızla üreyen bu haşerelerden kurtulabilmek için çiftlik gibi alanların pireye karşı ilaçlanması ve hayvanların veteriner tarafından temizlenmesi gereklidir. Pire türleri için uygulanacak ilaçlar, hayvan ya da insanlar tarafından doğrudan solunması sakıncalı olan kimyasallar içerdiğinden, ilaçlama esnasında canlıların ortamdan uzaklaştırılması şarttır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir