Neden İlaçlama Yaptırmalıyız?

Evimiz, özel yaşam alanlarımız en savunmasız ve güvende hissettiğimiz alanlardır. Bu alanların olabildiğince huzurlu, temiz ve güvenilir olması gerekmektedir. Gece uykudan kalkıp su içmeye mutfağa gittiğimizde bir yerden bir tıkırtı ve ya önümüzden hızlıca geçen bir canlı fark ettik. O aşamadan itibaren huzursuz bir hale gireriz. Böcekler, haşereler, fare vb. zararlı canlılar insan yaşam alanlarında sıcak karşılanılan varlıklar değildir. Haşereler, iş, okul, ev gibi hiçbir ortamda sıcak karşılanmaz. Fiziki yapısı gereği birçok insanda fobi oluşturan ciddi psikolojik semptomlara sebebiyet veren bir haldedirler.

Böcekler hayvanlar âleminin en kalabalık türüne sahiptir. Hemen her kıtada varlıklarını sürdürerek, türlü türlü ortama ayak uydurabilirler. Yaz kış, soğuk, sıcak demeden her ortamda varlıklarını sürdürürler. Fiziki yapıları gereği sert ve kabuksu halleri onları tehlikelerden korur. Küçük olmaları sebebiyle en ulaşılmaz yerlere bile giriş yapabilirler. Böceklerin yaşam alanları çok çeşitlilik gösterir besin bulabilecekleri her türlü ortama girdiklerinden genelde, lağım, çöplük gibi izbe yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Bu şekilde yaşamlarını sürdürmeleri bulundukları ortamlarda ki tüm mikrobu üstlerine almak anlamına gelir. Bu mikroplar insan yaşamı açısından çok tehlikelidir. Üstlerinde taşıdıkları virüsler türlü hatalıklara sebebiyet verirken, ölümcül olma riski bile taşırlar. Böcekler ve diğer türlerin insan yaşamına zararı bu kadarı ile de sınırlı kalmaz. Mikropları besinler yolu ile bulaştırdıkları gibi doğrudan insanları ısırarak da salgılarıyla birlikte geçirebilir. Böcek ısırmaları sonucu, yaz aylarında özellikle ölümler gözlenmektedir. Bu sebeple böcek ısırmalarını hafife almamak böyle bir durumda kaldığınızda bir hekime başvurmak zorunlu bir yoldur. Böceklerin ısırdıkları yerde, alerjik özellikler gözlenir. Kaşıntı, kızarıklık ateş gibi belirtiler görülür. Böceklerin ısırmasına maruz kaldığınızda yapmanız gereken ilk yardım ısırılan yeri sabun ve diğer hijyen ürünleriyle temizlemektir. Bazı böceklerin salgıları ısırdıkları yeri uyuşturan cinstendir belirli süre mağdur kişi felç etkisi yapabilmektedir. Bu türden ciddi belirtileri yok saymadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak şarttır. Belirttiğimiz konular göz önüne alındığında, böceklerin insan yaşam alanlarında var olamayacağı netleşmiştir.

Böceklerden kurtulmak için yapılması gereken en uygun yöntem bir ilaçlama firması ile anlaşarak ilaçlama hizmeti almaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir