Kulağa Kaçan İlaçlama

Kulağakaçan (Forficula auricularia), uzun bacaklı  ve genellikle kahverengi, siyah ve sarı tonlarında bulundukları yer ve bölgelere göre değişkenlik gösterir ve boyutları 1-3 cm arasındadır. Ağzının ön tarafında kıskaçlar bulunur ve 6 adet bacağı bulunmaktadır. Pense şeklinde kıskaçları bulunmakla birlikte bu kıskaçlar erkek kulağa kaçan böceğinde daha büyüktür. Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Yaşadıkları alanlar genel olarak taş dipleri, çatlaklar, kuytu köşeler ve taş diplerinde bulunurlar. Sanıldığı gibi zararları olmasa da bir inanışa göre kulağa kaçtıkları ve orada yaşadıkları düşünülmektedir. Baş bölümlerinde  2 adet antenleri bulunmakla birlikte bu antenler  besinlerini bulmaya ve karşılaşabilecekleri tehlikeleri önceden algılamalarını sağlar.Arkalarında bulunan kıskaçlar yardımıyla ölüleri parçalarlar. Beslenmelerini gece yapan kulağa kaçan böceklerini evlerimizde çatı ve bodrumlarda görebiliriz.  Otçul yapıya da sahip oldukları için meyveleri ve ağaç kabuklarını da yerler.

Yaklaşık 900 türü bulunan kulağa kaçan böceği son derece hızlı bir böcektir. İnsanlara çok ciddi anlamda zararlar verebilirler. Özellikle geceleri insanlar uyuduğu zaman ağza, burna ve kulağa kaçabilmektedir.  Bu nedenle kulağa kaçan böceği ile mücadele şarttır. Gördüğümüz takdirde öncelikli olarak kulağa kaçan ilaçlama şirketlerinden yardım istemeliyiz.

En Çok Hangi Mevsimde Gözükür ?

Kulağa kaçanlar İlkbahar ve Yaz aylarında aktif, kış aylarında ise ağaç ve kaya diplerine saklanarak pasif bir hal alırlar. Bitkilerin taze aksanlarını, meyvelerini ve sebzeleri de yiyen kulağa kaçan böcekleri gece veya gündüz fark etmeden besin arar ve dolaşır. Yaşam alanlarımızda rastladığımız takdirde bu konuda bireysel mücadele edilmemelidir. Bilinçsizce uygulanan ilaç ve yöntemler hem sağlığımızı tehlikeye sokar hem de bizlere zaman ve ekonomik açıdan kayıplara sebep olacağından biran önce İzmir kulağa kaçan ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve Sağlık Bakanlığı onaylı, güvenilir hizmet veren firmalar ile çalışılmalıdır. Kulağa kaçan ile mücadelede ilaçlama firmaları sıvı püskürtme yöntemi kullanır. Çünkü kulağa kaçan ile mücadelede kulağa kaçan ilaçlama firmalarının kullandığı jel ilaçlar ve diğer mücadele teknikleri pek başarılı sonuç vermemektedir. İlaçlama yapan firmalar yasal ve güvenilir hizmet vermekle birlikte mutlaka işlerini profesyonel bir uzman kadroyla yapmalılardır

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir