Kırkayak İlaçlama

Kırkayağın Özellikleri

 • Kırkayaklar, eklembacaklı canlılar arasında yer alır. Çokbacaklılar grubunda yer alan bu haşerelerin ayak sayısı, yaşadıkları alana ve türlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.
 • Vücudunun iki yanında paralel olarak bulunan ayakları ile hareket eden kırkayaklar, çiyan ile büyük benzerlik göstermesine karşın, çıyana oranla çok yavaş şekilde hareket eder.
 • Renkleri; çoğunlukla sarı, kırmızı ve kahverengidir. Ancak kırkayağın rengi, türüne göre değişebilmektedir.
 • Tamamen otçul olarak beslenen kırkayakların çoğu türlerine nazaran, etçil olarak beslenen çeşitleri de vardır.
 • Bitkilere zarar vererek kurumalarına neden olan kırkayak, dolaştığı alanların kirlenmesine neden olarak da sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
 • Yaşam alanı; bahçe ve ağaçlık gibi alanlar olan bu haşereler, rutubetli ve nemli alanlara da rahatlıkla yuva yapabilmektedir. Kapalı alanlarda kırkayağın görülmesi durumunda acil şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. Kırkayak ilaçlama yaptırmadan, bu haşerelerden kurtulmak ve neden oldukları sorunların önüne geçmek mümkün olmayacaktır.
 • Kırkayak sokması, bu haşerenin tehdit hissettiği anlarda sıklıkla meydana gelen bir durumdur. Özellikle ayakkabı içi gibi alanlara girerek, insan yaşamını tehdit eden bu haşerelerin görüldüğü alanlarda acil ilaçlama yaptırmak şarttır.
 • Kırkayaktan kurtulmak için kaliteli ilaç kullanımı ve profesyonel uygulama yöntemlerine başvurulması şarttır. Basit teknikler ve kalitesiz kırkayak ilacı ile yapılan işlemler, bu haşerelerden kurtulmayı sağlamaz.
 • Genellikle ağaç kenarları ve toprağın altına yuva yapan kırk ayak, iç mekanlarda süs bitkilerinin etrafında yuva yaparak hızla çoğalır.
 • Kırkayağın en sık görüldüğü alanlar, bodrum ve çatı gibi kuytu ve rutubetli bölgelerdir. Yavaş hareket eden kırkayak haşeresi, çoğunlukla yuva yaptığı alandan ayrılmazken, yuvasının bozulması nedeniyle farklı alanlara yönelebilir.
 • Kırkayak türleri, çok çeşitli olduğu gibi, bu haşerelerin bazı türleri ölüme neden olabilecek denli zehirlidir. Bazı kırkayak türleri ise vücutta alerjiye neden olmakla birlikte, ölümcül zehir taşımaz.
 • Çıyan ile kırkayak gösterdiği benzerlikler nedeniyle çoğunlukla ayırt edilemezken, bu haşerelerin görülmesi durumunda ilaçlama yaptırmak şarttır. Kırkayağı yok etmek için sıvı ilaçlar kullanılmalı ve kuytu alanlarda görülen bu haşereler ile mücadele için detaylı şekilde ilaçlama yapılmalıdır.

Kırkayak ilaçlama dış mekanlarda daha fazla yapıldığı gibi; çatı, bodrum, ev gibi iç mekanlar için de sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle bahçeli evlerde, çok sık görülen bir sorun olan kırkayaktan kurtulmak için, detaylı şekilde ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi bu haşerelerin görülebileceği alanlarda önlem amacıyla uygulama yaptırmak da son derece önemlidir. Kırkayaktan kurtulmak için yapılan uygulamalarda, kaliteli ilaçların kullanılması ve profesyonel elemanlar tarafından hizmet alınması son derece önemlidir. Amatör ilaçlama tekniği kullanarak kırkayağı yok etmek mümkün olmayacağı gibi bu haşerelerin dirençlerin artması gibi olumsuz etkiler ile de karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra kırkayak ilaçlaması, kalitesiz ilaçlar ile yapıldığında, sağlık problemleri ile zehirlenme gibi vakaları da beraberinde getirebilir. Dolayısıyla kırkayak ile mücadele için kaliteli haşere ilaçları kullanılmalı ve uygulama profesyonel kıstaslar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Basit yöntemler kullanılarak yapılan kırkayak mücadelesi, kırkayak sokması gibi durumlara da neden olabileceğinden, bu haşerelerin görüldüğü açık ya da kapalı alanlarda profesyonel kıstaslar doğrultusunda ilaçlama yaptırılması şarttır.

Kırkayak Sokması

Çürükçül olarak beslenen ve bitkilere zarar veren kırkayaklar, tehdit hissettiği anda, korunma mekanizması olarak zehir salgılayabilir. Özellikle zehirli kırkayak türleri içerisinde çok sık rastlanan bu durum, ani reaksiyonlara ve alerjilere neden olabilmektedir. Kuytu alanlarda yuva yapan ve çok iyi gizlenebilen kırkayaklar, tehdit algıladığında, zehir salgılayarak, insan ya da hayvanlara ciddi zararlar verebilir. Dokunulduğu anda salgıladığı zehir ile canlılara ciddi boyutlu zararlar verebilen kırkayakların bazı türleri ani ölümlere neden olabilecek denli zehirlidir. Dolayısıyla bu haşerelerin ev, iş yeri, çatı gibi alanlarda görülmesi durumunda, ilaçlama şirketleri tarafından yardım talep etmek, etkili şekilde ilaçlama yaptırmak gereklidir. Kuytu alanlara gizlenerek, yuvalanan kırkayak ısırması durumunda, zehirlenmeye yol açabileceğinden, acil şekilde doktora başvurulmalıdır. Alerjilere ve felce neden olabilen kırkayak sokması, ani ölümlere de neden olabileceğinden bu haşereler ile mücadele konusunda dikkatli olmak şarttır.

Kırkayak Zehirli Midir?

Eklembacaklılar arasında yer alan kırkayak, çürükçül olarak beslenen bir haşeredir. Ancak bu canlının etçil olarak beslenen türleri de vardır. Böcek ve örümcek gibi canlıları tüketerek beslenen kırkayak türleri, zehirlidir. Kapalı alanlarda da görülebilen zehirli kırkayaklar, ölüme dahi neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kırkayak türlerini ayırt etmek oldukça zor olduğundan, bu haşerenin hangi türünün zehirli hangisinin zehirsiz olduğunu ayırt etmek oldukça zordur. Dolayısıyla kırkayağın görüldüğü alanlarda, ilaçlama yaptırmak şarttır.

Kırkayak Zararları

 • Açık alanlarda bitkilere zarar vererek kurumalarına neden olur.
 • Ev, ofis, depo gibi alanlarda süs bitkilerinin solmasına neden olarak bitkilere zarar veren kırkayaktan kurtulmak için yapılan ilaçlama işlemleri, bitkilere zarar vermez.
 • Çokbacaklılar grubunda yer alan bu haşereler, gezindikleri alanlara bakteri ve mikrop bulaştırarak, hastalıkların artmasına neden olur. Dolayısıyla, zehirsiz kırkayakların görüldüğü alanlarda dahi kırkayak ilaçlaması yaptırmak şarttır.
 • Çıyan ile benzerlik gösteren kırkayaklar, ortamın kirlenmesine neden olduğu gibi, kuytu alanlara saklanarak, iç mekanlar için tehdit oluşturur. Bu nedenle, kırkayağın sık görüldüğü alanlarda, düzenli olarak böcek ilaçlama yaptırmak gereklidir.

Kırkayak İlacı

Kırkayaktan kurtulmak için sıvı ilaçlar kullanılarak uygulama yapılabileceği gibi, toz ilaçlar da kullanılabilir. Dış mekanlarda sıvı kırkayak ilacı kullanılarak yapılan uygulamalar, iç mekanlarda da sıvı olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra, kırkayağın iç mekana girişini engellemek için toz ilaçlar da kullanılabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir