Kenenin Özellikleri

Kene (Ixodida), yaşamak için  insan kanından beslenen bu canlı türünün yaşam alanları da genellikle tropik  ve sıcak iklime sahip olan bölgelerdir. Kendisine konak canlı seçer ve bu canlının kanından beslenir. Bu nedenle de canlılar arasında birçok hastalığı ve virüsü taşır. İnsan sağlığı açısından çok büyük tehlike taşıyan kene haşeresi ile mücadele de kesinlikle profesyonel kene ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır.

Kenelerin özelliklerinden biri de eklem bacaklı olmalarıdır. 3-4 çift ayakları bulunup, kafalarında delici organları bulunmaktadır. Bu sayede seçtikleri konakçılara kancalarını geçirir ve kanlarıyla beslenir. Solunum ihtiyaçlarını sondaki iki bacağıyla yaparlar. Karınlarının alt bölümünde üreme organları bulunur ve büyüme aşamaları; yumurta, larva, nimf ve erginliktir. Kan emdikten sonra yumurtlama evresine geçerler. Çiftleşme sonrası erkek kene  ölür. Ortalama 15 bin yumurta bırakan kene haşeresi ile mücadele etmek oldukça güçtür. Genellikle açık alanda üreyen keneler, kapalı alanı ise kısa sürede sarabilir.

Kene Sokması Halinde Yapılması Gerekenler

Kene ağzındaki iğneyi konakçının vücuduna batırır ve eğer birey tarafından zorlanırsa kene zehirli sıvısını bırakarak ölümlere sebep olabilir. Böyle durumda en acil sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Kene canlıyı ısırdığında değil konakçıyı terk ederken zehirler.

Keneden kurtulmak için kesin çözüm garantisi veren uzman kadroya sahip kene ilaçlama şirketleri ile çalışılmalıdır. Keneye rastladığımız takdirde acil olarak zaman kaybetmeden kene ilaçlama şirketleriyle irtibata geçilmelidir. Sağlığımızı çok büyük tehlikeye sokan keneler konak değiştirirken sıvı salgılarlar. Bu sıvılar da konaklar arasında ciddi virüs ve bulaşıcı hastalık taşımasına sebep olmaktadır. Özellikle evcil hayvan besleyenler, veterinerler, tarım ve hayvancılık yapanlar, mezbaha çalışanları, kamp ve piknik alanlarında bulunanlar büyük risk altındadır.

Kene ile bireysel mücadele edilmesi çok tehlikeli sonuçlar verebilir. Kalitesiz ilaçlama yöntemleri ile keneden kurtulmak mümkün olmayacağıı gibi Kırım Kongo Kanamalı ateşi hastalığının bulaşma riskini yüksektir.  Özellikle ; ev, ofis, hastane, apartman gibi kapalı yaşam alanlarımızda kapsamlı bir şekilde uzman kadroya sahip kene ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır.Kullanılan ilaçlar yasal ve Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir