Kene İlaçlama

Kenelerin Özellikleri

 • Keneler özellikle sıcak havalarda çok hızlı çoğalır. Ağaçlık alanlarda sıklıkla görülen bu haşereler bir üremede 5 bin larva bırakabilmektedir.
 • Virüs taşıyıcısı olan kene, tamamen parazit olarak beslenir. Siyah ya da kahverengi tonlarında daha sık görülen bu haşerelerin en önemli özelliklerinden biri kan emdikçe şişmeleridir. Kene bu açıdan tahtakurusu ile benzerlik gösterir.
 • Eklembacaklı canlılar arasında yer alan keneler, güçlü bacakları sayesinde hızlı şekilde hareket edebilir. Ancak tamamen şişine dek kan emebilen bu haşereler, şiştikçe hareket etme konusunda zorluk yaşar.
 • Hızlı yayılan ve çok iyi gizlenebildiği için fark edilmeyen bu parazitleri yok etmek için kene ilaçlama yaptırmak şarttır. Kaliteli kene ilacı kullanılarak gerçekleştirilebilecek kene ilaçlaması için Sağlık Bakanlığından onaylı olan firmalar tarafından hizmet almak gereklidir.
 • Kene yapışması sırasında, canlı vücuduna yayılan virüs, belli başlı belirtilerden sonra, canlının 20 gün içerisinde ölmesine neden olabilmektedir.
 • Yaz kenesigiller ve kış kenesigiller olarak ikiye ayrılan bu parazitler, ölümcül KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığına neden olan virüsün en etkin taşıyıcıları arasında yer alır.
 • Mücadelesi hem çok hızlı ürediğinden, hem de küçük yapılı olduğundan son derece zor olan keneyi yok edebilmek için etki düzeyi yüksek ilaçların detaylı şekilde alana uygulanması gereklidir.
 • Kenelerde üreme genellikle ilkbahar döneminde gerçekleşir. Canlı vücudunun üzerinde çiftleşen bu haşereler, yumurtalarını toprak altına ya da taş kenarlarına bıraktıktan sonra, çoğunlukla ölür.
 • Kene sokması ya da yapışması olarak adlandırılan kene ısırığı, insan ve hayvan vücudunda ani reaksiyonlara yol açmamakla birlikte, on gün gibi kısa süre içerisinde canlının ölümüne neden olmaktadır.
 • Deriyi delerek, doğrudan damara ulaşan ve başını deriden içeriye sokmak suretiyle kan emen kenelerin bazı türleri, ölüme neden olan KKKA virüsünü taşımaz. Ancak bununla birlikte, hangi kenenin zehirli hangisinin zehirsiz olduğunu anlamak laboratuvar ortamı dışında mümkün değildir.
 • Zehirli kene ısırması sonucunda, vücuda hızla yayılan virüs; sindirim ve solunum sistemleri üzerinde etki gösterdiği gibi, yüksek ateş ve sanrı gibi belirtilere de yol açar.
 • Kene ilaçlaması, açık alanlarda daha sık yapıldığı gibi; bazı durumlarda kapalı alanlarda da uygulanabilir. Kenelerin yaşam alanı genellikle ağaçlık bölgeler olduğu gibi, bu parazitler, ağaçlık alanlara yakın olan iç mekanlara da giriş yapabilmektedir.
 • Deriyi deldikten sonra, uyuşturucu özelliği içeren madde salgılayan keneler, tamamen doyuncaya dek kan emdikten sonra, başını deriden çıkararak, canlı vücudundan ayrılır. Ancak kenenin başının deride kalması, canlının ani ölümüne yol açabilir.

 Kene İlaçlama

Kene ilaçlama sıvı ilaçlar kullanılarak yapılması şart olan bir işlemdir. Katı ya da toz kene ilacı kullanılarak yapılacak ilaçlamalar, bu canlılardan kurtulmayı sağlamayaktır. Bilhassa açık alanlar için büyük önem taşıyan kene ilaçlaması için kullanılacak olan ilacın tüm alanlara ulaşması ve alandaki tüm zararlı haşereler üzerinde etki göstermesi gereklidir. Ölüme neden olabilen kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının en bilinen vektörü olan keneyi yok etmek için kullanılan ilaçların kalitesi son derece önemli olduğu gibi uygulama yöntemi de büyük öneme sahiptir. Basit yöntemler kullanılarak yapılan kene ilaçlaması, insan ve çevre sağlığına zarar verebileceği gibi, keneden kurtulmak için etkili olmayacaktır. Bu nedenle kene mücadelesi, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı ve modern ekipmanlar yoluyla gerçekleştirilmelidir. Püskürtme tekniği kullanılarak da yapılabilen kene ilaçlama için, buharlama tekniği daha sık kullanılmalıdır. Ancak her iki metotta da uygulamanın profesyonel şekilde gerçekleştirilmesi ve Sağlık Bakanlığı onayına haiz olan firmalarca yapılması şarttır.

Kene ile Mücadele

Keneden kurtulmak için haşere ilaçlama yaptırmak şarttır. En hızlı üreyen haşerelerin başında gelen keneyi yok etmek için bireysel yöntemler ile alınacak önlemler yeterli olmayacağı gibi, basit teknikler ile yapılacak ilaçlamalar, insan sağlığı açısından ciddi sakıncalara yol açabilir. Bu nedenle keneler ile mücadele ederken profesyonel ve Sağlık Bakanlığı yönergeleri doğrultusunda hizmet veren böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

Kene İlaçları

Kene ilacı, hayvan ve insanların ölümüne neden olan KKKA virüsünün yayılmasına neden olan kenelerden kurtulmak için sıklıkla kullanılır. Ancak kene ilaçları, gösterdiği etki bakımından önemli olduğu gibi, sağlıksal açıdan sorun teşkil etmemesi bakımından da son derece mühimdir. Bu bağlamda, kaliteli ve Sağlık Bakanlığından onaylı kene ilaçları kullanmak şart olmakla birlikte, bu ilaçların profesyonel kişi ya da kişilerce uygulanması gereklidir. Amatör kişiler tarafından basit kene ilaçları ile yapılan uygulamalar etkili bir çözüm sağlamayacağı gibi; kaliteli kene ilaçlarının bireysel şekilde uygulanması da zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle başta sıcak havalar olmak üzere, yılın tüm zamanlarında ciddi bir tehdit unsuru oluşturan keneleri yok etmek için; haşere mücadelesi alanında uzman olan ve profesyonel şekilde hizmet veren ilaçlama servisleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir