Karınca İlaçlama

Yaklaşık olarak 130 milyon yıl önce yaban arısından türemiş ve zamanla çiçekli bitkilerin ortaya çıkışı ile değişim göstererek günümüzde 14.000 türe ulaşan karıncalar hayvanlar aleminin en ufak canlılarındandır. Boyunve bel kısmı ince olan karıncaların vücudu baş, gövde ve ayaklar olmak üzere 3 bölümden oluşur . Baş bölümünde bir çift göz ve  antenleri bulunmaktadır. Bu antenler ile titreşim yayarak aralarında senkronize olup uygun bir ortamda kendi kolonisini kurarak  görev ayrımı ile sistemli bir şekilde iş bölümü yaparak yaşarlar. Boyutları türlerine göre değişmekte olan karıncaların 2-3 santim olabileceği gibi 4-5 cm büyüklüğünde de olabilir. Ağız kısımlarında kıskaçlar bulunan karıncalar hem etçil hem de otobur olarak yaşarlar. Eğer yeterli besin ihtiyacını karşılayamazlarsa insanlardan beslenerek ısırdıkları bölgede kaşıntı ve kızarıklığa sebep olurlar. Karıncalar insanların açıkta bıraktığı gıda besinlerinin üzerinde dolaştığı için birçok bakteri ve mikrobu salgı ve dışkıları ile taşıyarak insan sağlığını önemli derecede tehdit etmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı onaylı ve uzman İzmir karınca ilaçlama firmalarından yararlanılmalıdır. Çünkü birey karınca ile mücadele aşamasında hem karınca cinsini bilmeden, kullanacağı ilaç dozunu ayarlayamadan hem de nasıl bir yol uygulayacağını bilemeden yanlış yollar izleyebilir ve bu uygulamalar geçici çözümler sağlamaktadır.

Karınca İle Mücadele Nasıl Olmalıdır

Karınca ile bireysel  mücadelede bireyin sahip olduğu eksik bilgi, beceri ve karınca ilaçlama yöntemi hem zaman hem de ekonomik olarak zarara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle karınca ile mücadele için zaman kaybetmeden böcek ilaçlama servisleriyle iletişime geçilip iyi organize edilmiş bir ekip yardımıyla  profesyonel ve etkili yardım alınmalıdır. Özellikle şeker değeri yüksek olan besinleri sevdikleri için açıkta bulunan artık kırıntıların olduğu bölgelerde yoğunluk göstererek bu kırıntıları yuvalarına genellikle gece çalışarak taşıyarak depolar. Besinlerimize en çok ortak olan genellikle evlerimizin mutfaklarında küçük bir kırıntı veya şekerli gıdaların etrafında  toplanan karıncaları görmek mümkündür. Bu aşamada kesin ve etili bir çözüm istiyorsak bu konuda profesyonel olan uzman kadro ve teknolojik yöntemlere sahip ilaçlama şirketlerinden yararlanılmalıdır. Karıncalar toprak içi, otsu bitki ve ağaçların gövde boşluğunda, oyulmuş ağaç ve kayalarda, kütüklerde yuvalarını oluşturarak yuva deliğinin ana ağzında topraktan örülmüş krater şeklinde bir kule oluşturur ve toprağın iç kısmına doğru genellikle yarım metreyi bulan derinlikte tüneller oluştururlar. Karıncaların bilinen en belirgin özellikleri haşere ve böcekler içinde en çalışkan hayvanlar olmasıdır. Günde 15-20 saat çalışırlar ve vücut ağırlıklarının 50-60 katı kadar ağır maddeleri kaldırabilirler. Bitkilerin taze aksanlarını yemeyip yuvalarına götürerek bu aksanlar üzerinde mantar oluşmasını sağlayarak  mevcut kolonilerin bu mantarları yiyerek beslenmesini sağlarlar. Bunun yanında ölmüş böcekleri yiyen karıncalar da vardır.

Üreme şekilleri yumurtlayarak olan karıncalar son derece hızlı bir şekilde ürerler. Bu nedenle çok kalabalık bir canlı nüfusuna sahiptirler. Koloni şeklinde yaşarlar ve her kolonide bir kanatlı  ana kraliçe vardır ve sadece üreme yapar. Hızlı bir şekilde üreyen bu haşere türüyle başa çıkmak için karınca ilaçlama hizmeti veren karınca ilaçlama firmalarıyla çalışılmalı, güvenilir İzmir karınca şirketlerinden gerekli bilgiler alınarak kısa sürede kesin sonuçlar elde edilmelidir. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak karınca ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir