Kalorifer Böceği

Kalorifer Böceği Özellikleri

  • Sıcak ve nemli olan her alanda yaşamaya uyum sağlayabilen kalorifer böceği, hamam böcekleri türünün en fazla görülen üyeleri arasında yer alır.
  • Büyüklüğü 2 cm ile 3,5 cm arasında değişebilen bu haşereler, tüm maddeleri besin olarak kullanabileceği gibi, böcek ölüleri ve leşlerden de beslenebilir.
  • İnsanlar tarafından tüketilen gıda maddeleri de yiyecek olarak kullanan kalorifer böcekleri, beslenmesi sırasında, yiyeceklerin üzerine bulaştırdığı salgısı ve dışkısı nedeniyle sindirim yoluna bağlı hastalıklara ortam hazırlar.
  • Kalorifer böceği ile mücadele; ev, iş yerleri, fırın, cafeler ve yemekhaneler gibi alanlarda sıklıkla yapılır. Farklı tür ve dozdaki ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilebilen kalorifer böceği ilaçlama için basit yöntemler kullanmamak gerektiği gibi profesyonel anlamda hizmet veren ve Sağlık bakanlığının önerdiği ilaçları kullanan firmalardan hizmet almak gereklidir.
  • Basit yöntemler ile kalorifer böceğinden kurtulmak mümkün değildir. Zira bu haşereler, inanılmaz bir hızla çoğaldığı gibi, hızlı hareket ettiklerinden, tehlikeden hızla kaçabilmektedir.
  • Işığa karşı duyarlı olan bu canlılar, sesi algılama ve besin bulma gibi kabiliyetlerini, başlarının önünde yer alan antenler yoluyla gerçekleştirir.
  • Gider haşereleri olarak adlandırılan kalorifer böceği, en sık banyo ve mutfak gibi alanlarda görülür. Ancak bu haşereler ile mücadele edebilmek için lokal uygulamalar hiçbir şekilde fayda sağlamaz. Çünkü hamam böcekleri çok hızlı üredikleri gibi yumurtalarını farklı alanlara bırakabilmektedir. Dolayısıyla kapalı alanların her bölümüne yayılım göstermeleri mümkündür.
  • Kalorifer böceği ilaçlama yapılmadığı müddetçe varlığını sürdürecek bir haşere olduğundan, bu canlılara kapalı alanlarda rastlanılması durumunda ilaçlamanın geciktirilmeden yapılması gereklidir.
  • Hastane, fırın, restoran, sağlık merkezi, yemekhane ve fabrika gibi alanlarda çok sık görülen kalorifer böceğinden kurtulmak için farklı ilaçlama teknikleri ve kalorifer böceği ilaçları kullanılabilir.

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böceği ilaçlaması sıvı ya da jel böcek ilaçları kullanılarak, açık ya da kapalı alanlar için gerçekleştirilebilir. Havaların ısınması ile beraber hemen her alanda görülebilen kalorifer böcekleri ile mücadele için kullanılan ilaçların kalitesi ve ilaçlama tekniği büyük öneme sahiptir. Basit ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilen kalorifer böceği ilaçlaması, haşereleri yok etmeyeceği gibi, dirençlerini kuvvetlendirecek etkiye de neden olabilecektir. Bu nedenle kalorifer böceğinden kurtulmak için yapılan haşere ilaçlamasında kaliteli ve etkili ilaçların detaylı şekilde uygulanması şarttır. Başta gıda alanları olmak üzere tüm kapalı alanlar için gerçekleştirilebilen kalorifer böceği ilaçlama işlemi için bireysel teknikler kullanmak, haşerelerden kurtulmayı sağlayamayacağı gibi ortama yayılmış olan bakteri ve mikrop popülasyonunu da yok etmeyecektir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir. Kalorifer böceği ile mücadele; kapalı alanlarda daha sık yapılmakla birlikte, açık alanlarda da yapılabilir. Binaların dışından, dairelere sürekli olarak haşere girişi söz konusu ise, binanın dışının da ilaçlanması gereklidir. Çok hızlı yayılım gösteren hamam böcekleri, bir alandan diğerine kolaylıkla geçebildiğinden, dairelerden birinde görülen böcek sorunu, diğer tüm daireler için tehdit oluşturur. Bu durumda, önlem amacıyla tüm alanların ilaçlanması, haşere yayılımını durduracağı gibi bakteri ve mikropları da yok edeceğinden, sağlıklı bir yaşam alanı oluşmasını sağlar.

Kalorifer Böceği ile Mücadele

Kalorifer böceği ile mücadele için etkili olan tek metot ilaçlama yaptırmaktır. Basit önlemler ya da bireysel çabalar ile kalorifer böceğini yok etmek mümkün değildir. Her alanda yuva yapabilen, çok hızlı çoğalan ve tüm maddeleri besin olarak kullanabilen bu haşerelerden kurtulmak için etkili ilaçlar ile yapılacak uygulamalar kesin çözüm verecektir. Ev, bodrum, çatı gibi apartman içerisindeki bölümlerde sık görülen kalorifer böcekleri, giderlerde yaşadığından milyonlarca bakteri ve mikrop taşır. Taşıdığı bakteri ve mikropların kapalı alanlarda çoğalmasına yol açan bu haşereler ile mücadele sağlıksal anlamda büyük önem taşımaktadır. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan hamam böceği mücadelesi, bakteri ve mikropları tamamen yok edeceği gibi; jel ilaçlar ile yapılacak uygulamalar, bu haşerelere karşı uzun süreli koruma sağlayacaktır. Ancak iki ilaçlama türü için de kullanılacak olan kalorifer böceği ilacı kaliteli anlamında büyük önem taşır. Kalitesiz ilaçlar kullanılarak yapılan ilaçlamalardan randıman almak mümkün olmayacağı gibi, sağlıksal sorunlar da oluşabilecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir