Kakalak ilaçlama

Bir tür hamam böceği cinsi olan kakalak böceği milyonlarca yıldır var olduğu ve yaklaşık olarak 3500-5000 civarında türü olduğu tahmin edilmektedir. 2-3 cm boyutlarında olup genel olarak nemli ve sıcak bölgelerde yaşarlar. Vücut tipi yassı ve oval olup çok sert bir kabukla kaplıdır. İskeleti vücudunun dışında yer alır ve defalarca gömlek değiştirebilen bu haşere türü fosillere bakıldığında varoluşundan bu yana  hiçbir değişim göstermeden bugünlere kadar gelmiştir. Kakalak böceğinin kanı beyaz renktedir.  İnsanları ısırmaz, sokmaz ve bu nedenle laboratuvarlarda kullanılan kobay hayvanıdır. Ayaklarını kaybetse dahi sadece yürüme yeteneğini kaybeder. Ancak kafasını kaybettiği takdirde en fazla 1 hafta kadar yaşar ve bu süre içerisinde de açlık, susuzluktan ölür. Gündüz uyuyarak geçiren kakalak türü geceleri aktiftir. Yaşam alanlarımıza alışveriş poşetleri, kanalizasyon boruları, eşyalar ve çatlaklardan girerek sızar. Özellikle Nisan- Mayıs aylarında daha sık gözüken kakalak insanların her türlü gıdasından beslenir. Hızlı bir şekilde üreyerek tüm mekanı saran kakalak ile mücadele oldukça zordur. Kakalak ilaçlama yapılmadığı takdirde başa çıkamayacak kadar çoğalacağından görüldüğü takdirde biran önce kakalak ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve bu işi profesyonel yapacak uzman kadroya sahip ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

Hangi Gıdalar İle Beslenirler ?

Kakalak haşeresi nişastalı ve şekerli gıdaları çok sever ve her türlü besinimizin üstünde gezdiğinden birçok bakteri taşımaktadır. Bu bakteri ve virüsler insan sağlığını son derece tehdit edici bir unsurdur. Bu hastalıkların başında verem, tifo, astım, humma, cilt ve deri hastalıkları ve deride alerjik kaşıntı kızarıklıkları gibi hastalıklar gelmektedir. Salgın hastalıkların ve öldürücü hastalıkların yayılmasında da etkili olan kakalak böceğinden kurtulmak için kakalak ilaçlama firmalarının 7/24 böcek ilaçlama servislerinden bilgi alınmalı ve bireysel olarak bilinçsiz bir şekilde kesinlikle kakalak ile mücadele edilmemelidir. Kesin sonuç vermeyeceği gibi yumurtadan yeni çıkan yavru kakalaklar ile bu sorun tekrar ortaya çıkacaktır. Dişi kakalak yumurtalarını sırtında taşır ve uygun yerlere bırakır. 28 gün sonra yumurtadan yavrular çıkar ve 1 ay sonra ergin hale gelirler.

Bu haşereden kurtulmak için sadece uzman ekiplere sahip kakalak ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır. Hastane, fabrika  gibi boşaltılması zor olan alanlarda jel tekniği kullanılır, bunun dışında cafe, ev , pastane, dersane gibi alanlarda ise püskürtme yöntemi kullanılır. Açık alanlarda ise kakalak ile mücadele yöntemi olarak buharlama tekniği kullanılmaktadır. Lakin tüm bu yöntemlerde öncelikle çalıştığımız kakalak ilaçlama şirketimizin kullandığı ilaçlar yasal ve Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekmektedir. Dışarıdan alınan ve etkisiz olan maliyeti yüksek bu ilaçlar sonuç vermediği takdirde hem maddi hem de zaman kaybına uğramış oluruz. Bu nedenle kakalak ile mücadelede  seçeceğimiz kakalak ilaçlama firmamız son derece önemli ve etkin bir rol oynamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir