Fındık faresinin özellikleri

Fındık faresinin özellikleri
Fındık faresinin özellikleri

Fındık fareleri memeliler grubunda yer alan kemirgen bir canlıdır.

Evlerinizde eğer fare olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen uzman fare ilaçlama şirketleriyle irtibata geçmelisiniz.

İzmir ilaçlama şirketleri sizleri farelerden çabucak kurtaracak temiz ve sağlıklı ortamlarda yaşamınızı sürdürmenizi sağlayacaktır.

Fındık farelerinin boyu 6-9 cm kadardır. Kuyruklarının uzunluğu 5-8 cm arasında değişir. Ağırlıkları 15-40 gram arasındadır.

Tüyleri açık kahverengi ya da gri ile siyah arası renklerdedir. Gözleri siyah, iri ve yuvarlaktır. Fındık fareleri nemli, geniş yapraklı ormanlarda ve çalılıkların olduğu alanlarda yaşarlar.

Böcek ve Haşerelerin Zararlarıinsanlardan tutunda hayvanlara, besinlere, ekili dikili ürünlere, eşyalara kadar uzun bir listeye kadar uzanmaktadır. Hayvanlarda ve insanlarda görülen hastalıkların birçoğunun nedeni böcek ve haşerelerin taşıdıkları bakteri, virüs ve mikroplardır. Bunlar çeşitli yollarla ve hızla üreyen zararlı böcek ve haşereler ile bulunduğumuz alanlara çok kolay bir şekilde girebilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Geçmişte veba, tifo, kolera gibi ciddi boyutlarda ölüme sebep olan hastalıkların en önemli sebeplerinden biri olan böcek ve haşereler ile mücadele artık modern yöntemlerle yapılmaktadır. Artık günümüzde ilaçlama şirketleri tarafından yapılan bu modern ilaçlama sayesinde bu tür böcek ve haşerelerden tamamen kurtulabilirsiniz. 

Yaşadığımız alanlara rahatlıkla girebilen haşere ve böcekler taşıdıkları bütün mikropları birçok yolla yiyeceklere, eşyalara bıraktıkları gibi doğrudan ısırma ve kan emme özellikleriyle de insanlara bulaştırabilmektedirler.

Fındık Faresi Nerede Yaşar ?

Ülkemizde Trakya, Bolu, Bursa ve Karadeniz kıyı boyunca görülmektedir. Tohum, tomurcuk, meyve, fındık, böcek vb. şeylerle beslenirler. Bunlar dışında hemen hemen her şeyi tüketebilir. Fındık fareleri genelde yalnız yaşar. Bazen küçük gruplar halinde görülebilir. Çok iyi tırmanırlar.

Yavrularını çiftlik alanlarda, ağaçlık alanlarda ve karanlık yerlerde yaparlar. Besin kaynaklarına yakın yerlerde olmak önemlidir.

Bu farelerin üreme dönemleri nisan ve ekim ayları arasındadır. Yılda birkaç kez ve her doğumda 3-5 arası yavru doğururlar. Yavrular 20 gün içinde ergin hale gelir ve gezintilere başlar. Ömürleri 4-6 yıl kadardır.

Kış aylarında sıcaklık düştüğünde, uykuya yatmadıkları için kendilerine sıcak yerler ararlar. Bu sebeple yaşam alanlarımıza yönelirler. Kapı altındaki boşluklardan, borulardan ve kablo hatlarından geçiş yaparlar.

Fare ilaçlamada kullanılan zehirli yemlere karşı fındık fareleri hep çekingenlik göstermiştir.

İzmir ilaçlama firmaları fındık faresinin görüldüğü alanı ve bu canlı türünün biyolojik özelliklerini dikkate alarak ilaçlama işlemlerini titizlikle yapmaktadır. Huzurlu bir yaşam ortamı için fare ilaçlamasını ihmal etmemek gerekir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir