Fare Zehri Öldürür mü?

Kemirgenler, kolay kolay kontrol altına alınmamaktadırlar. Bu nedenle üretici firmaların fareler için ürettiği zehrin çok etkili olması gerekmektedir.  Fare zehri, kaliteli bir kimya laboratuvarında uygun koşullarda üretildiği taktirde fareler üzerinde etki göstererek onların yaşamına son verebilir. Fare zehrinin uluorta bırakılması tabi başta çocuklar olmak üzere insan sağlığına karşı tehlike oluşturmaktadır.

Farelerle Mücadele

Takvimler, asırlar öncesini gösterdiğinde geniş bir zaman içinde farelerin atalarının dünya üzerinde var oldukları günden bu güne kadar sürekli insanların hayatının merkezinde olmayı başarmış ve bu alanı terk etmemişlerdir. Farelerle mücadele ilk zamanlarda ilkel yöntemlerle kontrol altına alınmaya sağlanmıştır. Bu ilkel yöntemlerin başında mancınık gelmektedir. Bunun yanında sapan ve farelerin güzergahına yerleştirilen keskin taşlarla kemirgenlerden kurtulmak istenmiştir.

Tabi yakın tarihte de fare kapanı en sık kullanılan araç olmuştur. Fare kapanını mantığı ise içine bir parça peynir yerleştirilerek farenin kapana kısılması planlanmıştır. Ama bu yöntemde belli ki çok işe yaramamış olacak ki, farelerle ilgili başka arayışlara gidilmiştir. Farelerin güvenle kontrol altına alınması, zirai ilaçlar, zehirlerle sağlanmaya çalışılmış olsa da farelerin zehre duyarsızlığı nedeniyle bu planlarda suya düşmüştür. Fare ilaçlama işlemleri için daha etkili bir şey gerekiyordu.

Günümüzde Fare İle Mücadele Yöntemleri

Modern çağımız, neredeyse mucizelerin kapısını zorluyor. Teknoloji son noktaya ulaşırken bizler hala yaşam alanlarımıza giren farelerden kurtulmak için durmadan çabalayıp duruyoruz. Akıllı cihazlar, akıllı koltuklar, derken her yanımız teknolojinin nimetleriyle kuşatılmıştır. Peki, teknoloji zenginliği içinde farelerin kontrol altına alınması süreci ile ilgili çok mu fakiriz? Hayır. Elbette teknoloji Fare kovucu cihazlar geliştirdi. Elektrikle çalışıyor. 220 volt elektrik akımına sahiptir. İşlevi farelere karşı ultrasonik ses çıkararak onları yuvalandıkları alanı terke etmeye zorlamaktır. Ultrasonik ses dalgaları, acı ve huzursuzluk sağlamaktadır. Bu cihazların iyon yani kendi kendilerini yenileme özellikleri de mevcuttur. Ortalama 500 metrekare alana hüküm eden bu cihazlarla fareler yaşam alanlarınızdan uzak duruyor. Tabi gelecek elektrik faturalarını saymazsak.

Fare İstasyonu ile Güvenli ve Kesin Kontrol

Teknoloji, bilim ile beraber ilerlemediği sürece bir şeyler daima eksik kalır. Fare istasyonları kemirgenlerin kimyasına müdahale etmektedir. 20-30 cm ebatlarında olan istasyonun içine farelerin sevdiği kokulara sahip zehir yerleştirilir. Fareler bu kokuya dayanamayarak zehre temas eder. Zehir susama hissi yaratır. Fare su içmek için yuvasından dışarı çıkar. Su ile buluştuğu an ölüm anı 10 saniyedir. Fare istasyonları ile fareler artık kontrol altındadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir