Fare Kapanları ile Uygulama Yöntemi

Fare kapanları çok uzun zamandan beri ev ve iş yerlerinde farelerin güvenle kontrol altına alınması için kullanılmıştır. Hatta günümüzde hala bazı kırsal yerleşim bölgelerinde kullanımına devam edilmektedir. Fare kapanları yıllarca popüler koruma yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu cihazı hatırlamayanlar için küçük bir hatırlatma yapabiliriz. Hanı gri ya da alüminyum renginde ucuna peynir takılan tuzak vardı desem herhalde hatırlamış olursunuz.

Peki, gerçekten fare kapanları fareleri kontrol etmekte başarılı mı? Aslında bu soruyu genel bir istatistiklere baktığımız zaman ne yazık ki cevabımız hayır. Bu kanıya nerden mi varıyoruz? Eğer fare kapanları fareleri evlerimizde ve iş yerlerimizde korumuş olsaydı bu gün farklı uygulama yöntemlerine başvuru yapılmazdı. Fareler ev ve iş yerlerinde belki belli sayıda olabilir. Ama bazı alanlarda fare sayısı yüzlerce rakam olarak ifade edilmektedir. İşte bu durumlarda fare kapanlarının işlevi ve fonksiyonları ne yazık ki işe yaramamaktadır.

Fare Kapanı Nasıl Kullanır?

Fare kapanları, farelerin sıklıkla kullandığı alanlar ve güzergahlarına konularak fareleri etkisiz hale getirme işlemidir. Bu işlemde fare kapanının ucuna peynir yerleştirilerek farelerin tuzağa düşmesi sağlanmaktadır.  Böylelikle yaşam alanlarından fareleri etkisiz hale getirerek kurtulmayı hedeflemektedir.

Günümüzde farelerle mücadele konusunda çeşitli uygulama ve yöntemler geliştirilmiştir. Bu uygulama ve yöntemler arasında en başarılı ve çözüm odaklı olan yöntem Fare istasyonları olarak adlandırdığımız güçlü, hedef odaklı uygulama yöntemidir. Fare istasyonları ile yaşam kalitenizi arttırmanız mümkündür.

Fareler insanların yaşam alanlarında mikrop taşıyarak bulaşıcı hastalıklara ve ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Fareler kemirme özelliğine sahiptirler ve aç kaldıklarında her şeyi kemirirler. Farelerin güvenle kontrol altına alınması için bireysel ve fiziki güç yetmez, bu konuda dışarıdan profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım ve destek almalısınız. Kemirgen ve türlerinden ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Ülkemizde Bulunana Fare Çeşitleri Hangileridir?

Ülkemizde en çok görülen fare türleri şunlardır; ev faresi, lağım faresi, fındık faresi, kör fare, tarla faresi, çatı faresi ev ve iş yerlerinde ve tarım alanlarında sıklıkla karşılaşılan fare türleridir. Bu fare türleri içinde en tehlikeli olanı da Lağım faresidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir