Fare İlaçlama

Fare memeli bir hayvan olup, yılda 5-6 defa doğurarak çoğalan kemirgen bir hayvandır. Genetik yapısı itibariyle insana benzeyen Fare, birçok deneyde kobay olarak kullanılır. İnsan nüfusundan sonra en çok olan memeli türüdür. Dört ayağa sahip olan fare, iklim ve yaşadığı yerin özelliklerine göre isimler alır. İnsan sağlığı açısından da son derece tehlikeli olan fareler soğuk havayla birlikte insan yaşam alanlarına besin bulmak için yönelirler.  Genellikle pis mekanlar ; kanalizasyon kuytu alanlar ve nemli çöplük gibi hijjenik olmayan alanlarda yaşarlar. Boyundan uzun kuyruğa sahip olan fareler son derece hızlı hareket ederler. Bu nedenle kişisel olarak üstesinden gelemeyeceğimiz bir durumdur. Fare ile mücadelede bu işi uzman kadrosuyla profesyonel şekilde yapan böcek ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. Çünkü fare zeki olmakla birlikte gizlenme konusunda da son derece yetenekli bir hayvandır. Bireysel olarak kullandığımız yöntemler yetersiz kalacak ve bize hem zaman kaybı hem de maddi kayıplara yol açacaktır.

Her iklim şartına dayanıklı olan fare türleri değişkenlik göstermektedir. Başlıca fare türleri; Lağım faresi, sıçan, ev faresi,su faresi ve kanguru faresi  gibi kemirgen türlerdir. Kırsal alanlarda çok fazla çeşidine rastlanıldığı gibi kent yaşamında da sıklıkla görülebilir. En çok kış aylarında yaşam alanlarımıza giren fare ile mücadele için bu konuda bize bilgi verecek ve çözüme ulaştıracak fare ilaçlama şirketlerinin 7/24 fare ilaçlama servislerinden yararlanılmalıdır.  Fareden kurtulmanın en etkili ve kesin çözümü bu konuda kaliteli ve garantili hizmet verecek fare ilaçlama şirketleridir. Fare kemirgen bir canlı türüdür. Hem besinlerimiz etrafında dolaşıp salgılarıyla mikrop taşıyabildikleri gibi hem de pis alanlarda yaşamasından dolayı mikrop taşıyan ve hastalıklara neden olan bir canlıdır.  Fare ile mücadele de yöntemler çeşitlidir. Sıvı ilaçlama yapıldığı gibi katı ilaçlama da yapılmaktadır. İlaçlama yapmadan önce kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı onayı olmalıdır. Tek başına hareket eden fareler olduğu gibi genellikle toplu şekilde yaşarlar. Bir tane farenin görülmesi arkasında birçok farenin de olduğunun ilk işaretidir. Eğer fareler yiyecek içecek bulmakta zorlanırsa geceleri insanların yanına giderek  el, ayak ve kulaklarını kemirirler. Ağızlarından salgıladıkları sıvı ile acı hissetmemizi de engellerler.

Fare İstasyonları İşe Yarıyor mu ?

Fareler kısa sürede oldukça fazla üreyen bir canlıdır. Bu nedenle bireysel yapılan fare ilaçlama yöntemleri bizi zaman ve maddi kayba uğratacaktır. Farenin yayılmasına fırsat vermeden belli aralıklarla fare ilaçlama firmalarına mekanlarımız ilaçlatılmalıdır. İnsanların besin kaynaklarının bulundukları yerlerde bulunduıkları için taşıdıkları mikroplar, mantar, hepatit virüsü ve mantar gibi hastalıklara sebebiyet verirler. Çok fazla türü olduğundan ziraat mühendisleri tarafından ilaçlar hazırlanmalı ve yasal olmalıdır. Aksi takdirde kullanılan yöntem ve ilaçlar farelerin direncini arttırabilir.

Fareler özellikle ilkbahar ve sonbaharda ürerler ve yaşamları boyunca dişi fareler en fazla 5 defa ürer. Tek seferde doğan yavru sayısı 2-14 arasındadır.  Yaşam süreleri farelerin ortalama 1 yıl kadar olan fareler senede 15000 kadar yavru yapabilirler. Vücut uzunluğu 60-100 mm arasında değişir. Renkleri kahve ve siyah tonlarında olan fareler tüylü yapıda olup kuyruğunun girebildiği her yerden geçme özelliğine sahiptir.

Ev faresi: Kentsel bölgelerde ve besin bulabileceği depolarda yaşayan bu fare türünün ayak ve kafaları vücuduna göre daha büyük ve kuytukları oldukça kalındır. Soğuk hava depoları, Çeltik ve buğday tarlaları v.b alanlardır. Oldukça güçlü ve hızlı hareket eden bu fare türü ile bireysel mücadele zordur, aksi takdirde ani bir harekette bize saldırbilir.

Çatı faresi: Siyah sıçan ya da gemi sıçanı olarakta bilinen çatı faresi 16-21 cm boyutlarındadır. Sıcak bölgelerde ağaç üstleri, apartman katlarında, dükkan, kümes ve büyük binalarda ambarlarda yaşarlar.

Kır faresi: Tarla faresi de denmektedir. 16-198 cm boyutlarında olup çok hızlı hareket ederler. İnsanların besinlerini ve ekinlerini yiyip zarar verdiklerinden dolayı insanlar tarafından hiç sevilmezler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir