Fare Çeşitleri

Fare Çeşitleri
Fare Çeşitleri

Böcekler, fareler ve haşereler insanlar ve diğer canlılar için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yaşam alanlarımızda bulunan bu zararlılara karşı uygulanan ilaçlama yöntemleri, kişilerin daha sağlıklı yaşamalarını hedef almaktadır.

İlaçlama için fiyatlarda göz önüne alınarak profesyonel ilaçlama şirketlerine başvurulmalıdır.

Uzman ve deneyimli ekibimizle garantili çözüm imkânıyla İzmir genelinde İzmir ilaçlama şirketi olarak hizmet sunmaktayız. İzmir ilaçlama uyguladığı yöntemlerle koku, leke, iz bırakmaz ayrıca insan sağlığını göz önüne alarak çalışmalarını sürdürür.

Ev Faresi

Fındık faresi olarak da bilinir. Çok küçük hayvanlardır. Boy ve yapıları yaşadığı iklim koşuluna ve beslenmesine göre değişir. Genellikle boyları 10 cm civarındadır. Sıcak havalarda evlere pek girmezler ancak soğuk havalarda eve yerleşip insanların besinlerine dâhil olurlar. Evde buldukları her türlü besinleri tüketirler. Bazen elbiseleri kemirirler. Kısacası açıkta bırakılan her türlü maddeleri yiyebilirler. Bu maddelerin üzerinde bıraktıkları mikropların insanlara bulaşıp riskli hastalıkların ortaya çıkmasında etkili olurlar. Ev fareleri 2 ayda ürer ve her seferinde 10 -12 kadar yavru doğururlar. Yavruları 2 – 3 ay içinde büyür.

Tarla Faresi

Halk arasında gelincik denmektedir. Ekinlere çok büyük zarar vererek çiftçileri zor durumda bırakır. Tarlalarda bulunan bu fareler bitki köklerini kemirerek beslenirler ve dolayısıyla bitkilere büyük zarar verirler. Yeni çıkan filizlerin köklerini kemirdiği için ekinlerin büyümesine zarar verirler. Toprakta açtıkları çukurlarla tarlanın düzgün sulanmasına engel olurlar. Tarla faresinin boyu yaklaşık olarak 12 ile 14 cm arasındadır.

Kör Fare

bu fareler yumru gövdeli bitkilerin ekili olduğu tarlalarda görülür. Gözleri deri altına kadar çekildiği için körelme noktasına gelmiş durumdadır. Genelde gece ortaya çıkarlar. Yerleşim alanlarında, binalarda ve evlerde pek bulunmazlar.

Kanguru Faresi

Bağ bahçe gibi alanlarda yaşarlar. Görünüş olarak kanguruya benzerler. Ön ayakları kısa arka ayakları uzundur. Kanguru gibi zıplayarak hareket ederler. Kuyruğu uzun kulakları kepçe şeklindedir.

Lağım Faresi

Lağım sularında yaşarlar. Ve lağım suları yoluyla insanların yaşam alanlarına girerler. Oldukça tehlikeli bir fare türüdür. Bazı durumlarda insan vücudunu kemirebilir. Boyları 30 cm kadardır. Yılda 4 -5 defa ürerler ve her defasında 10 a yakın yavru yaparlar.

Çatı Faresi

Çatı fareleri genellikle çatılarda ve çöp birikintilerinde yaşarlar. Tırnakları çok kuvvetlidir. Bu tırnaklar sayesinde duvarlara tırmanmakta zorluk çekmezler. Çatı fareleri 30cm büyüklüğündedir. Yılda 5–6 defa ürerler. Her üremelerinde 5-6 yavru yaparlar. İnsanları kemirme özelliğine de sahiptir. Çatı faresi insanların tükettiği tüm besinleri yiyebilir. Küçük böceklerle de beslenebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir