Danaburnu İlaçlama

Danaburnu (Gryllotalpa gryllotalpa), kahve tonlarında, alt tarafı sarımsı, kısa, kadife tüylü, ön yassı bacaklı (toprağı kazmaya elverişli), sert sırt kabuklu ve 3-4 cm boyutunda böcek türüdür. Vücudunun ön kısmındaki kanatlar kısa, arkasında bulunan kanatlar ise kuyruk şeklinde olup arkaya doğru kapalı bir şekilde uzanır.10-20 cm kıllı ve nemli toprak altında gündüzleri pasif olarak yaşar ve genellikle geceleri toprak üstünde (sera, çiftlik, tarla, bahçe,ev bitkileri içerisinde vb. ) bitki köklerine zarar verici faaliyetlerde bulunurlar.  Zararı insan vücuduna olmasa da bahçe ve bitkiler üzerinde oldukça zararlı bir haşere türüdür. Toprak altında yaşayan danaburnu böceği bahçe ve bitkiler için çok büyük bir tehdit unsurudur. Hayatımızı kabusa çeviren bu haşerelerle etkin bir şekilde mücadele edilmelidir. Bu zararlardan kurtulmak için kısa bir sürede büyük maddi kayıplara neden olacağından biran önce danaburnu böceği ile mücadelede hizmet verecek İzmir danaburnu ilaçlama firmalarının böcek ilaçlama  servislerine başvurulmalıdır. Bu firmalar arasında deneyimli böcek ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır. Çünkü deneyimsiz danaburnu ilaçlama şirketleri ile kesin ve sağlıklı sonuçlar alınamayacaktır. Danaburnu böceği insanları ısırmaz fakat genç bitkilere, sebzelere ve ekinlere zararı çok fazla olduğundan çiftçiler tarafından pek sevilmez. Toprak olan her alanda etkin olabileceği gibi ürünlerin kalitesini düşürerek kemirdiği bitkilerin gelişmesini de engeller. Beslendiği  bitkiler; sebze, süs bitkisi, orman fidesi, ayçiçek, mısır, tütün, meyve fideleri, yer elması, çeltik, buğday, pamuk, soğan, patates gibi tarımsal önemi büyük ürünlerdir.Dokundukları yiyecek ve bitkiler kullanılmaz bir hale gelmektedir. Danaburnu böceği ile mücadelede güvenilir hizmet verecek İzmir haşere ilaçlama şirketleri bu konuda sizlere kısa sürede çözüm yollarıyla kesin sonuçlar vermektedir.

En Fazla Hangi Mevsimde Gözükürler ?

Danaburnu böceği genel olarak 2 yılda bir döl verirler. 250-300 civarı bıraktıkları yumurtalar 15-20 gün içerisinde açılır. İlaçlamadan asla zarar görmeyen danaburnu böceği için ayda 1 böcek ilaçlama yapılması gerekir. Yaz aylarında aktifleşen Danaburnu böceği kışın kış uykusuna yatar. Temmuz gelişim, Ağustos ise erginlik dönemidir. Üremeleri hızlı ve çok sayıda olmasından dolayı danaburnu böceği ile mücadele için maddi açıdan da sıkıntıya düşmemek için biran önce profesyonel böcek ilaçlama servislerinden yararlanılmalı ve kısa sürede özellikle yaz aylarında periyodik olarak önlem alınmalıdır. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak danaburnu ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

Bitki ve ekinleri korumak için en hızlı bir biçimde danaburnu ilaçlama yaptırılması şarttır. Bireysel olarak danaburnu böceği ile mücadele edilmemeli ve bilinçsizce böcek ilaçlama yapılmamalıdır. Aksi takdirde bilinçsizce kullanılan ilaç ve yöntemler hem zaman hem de maddi kayıplara neden olacaktır. Özellikle kısa sürede üreyerek önlem alınmadığı takdirde ciddi anlamda zararlara uğratabilir. Mücadele edilmesi en zor böcek türlerinden biri olmakla birlikte Sağlık Bakanlığından onaylı ve profesyonel böcek ilaçlama servislerinden yararlanılmalıdır. Danaburnu böceği toprağın 10-20 cm altında yaşadığından ilaçlama işlemlerinden genellikle zor etkilenir. danaburnu ile mücadelede böcek ilaçlama insanları rahatsız eden bu haşere türü için uygun ilaçlama yöntemleri ve kullanılan ilaç etkisi çok önemlidir. Bu aşamada garanti verebilecek danaburnu böceği ilaçlama hizmeti veren uzman kadrolu haşere ilaçlama firmalarıyla irtibata geçmek ve danaburnu böceği ile yasal yollardan mücadele etmek için global böcek ilaçlama servisleriyle çalışılıp gerekli bilgiler alınmalı ve kesin sonuçlar elde edilmelidir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir