Çiyan ilaçlama

Çiyanlar (Chilopoda) yaşadığı iklim ve bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikle  tırtıl ve kırkayak benzeri, akrep ve yılan kadar tehlikeli bir haşere cinsidir. Hatta bu benzerlikleri insanlar tarafından çoğu zaman ayırt edilemeyecek kadar zordur. Çok etkili bir zehire sahip çiyan böceği sarı, kırmızı ve kahve renklerinde olabilmektedir. Omurgasız bir canlı olmakla birlikte vücudu bölmeler şeklinde ve her bölmede iki çift zehirli ayağı,17 çift anteni bulunmaktadır. Bu antenler yardımıyla besinlerin yerlerini ve tehlikeyi algılarlar.Görünüş olarak ilk etapta kırkayağa benzetilebilir ve zararsız sanılabilir. Fakat çiyan sokmaları ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle insan sağlığını tehdit eden çiyan böceği ile biran önce mücadele edilmeli ve bu konuda uzman ekiplerle çalışan İzmir çiyan ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmelidir. Çiyan sokması acil olarak doktora başvurulması gereken ciddi bir tehdittir. Büyüklüğü yaşadığı yere ve iklime göre değişse de genel olarak boyları ortalama 30 cm civarında olsa da ev ve yaşam alanlarında rastlanan çiyan türlerinin uzunluğu yaklaşık 5-7 cm arasındadır.

Çiyan genellikle toprakla teması seven ve rutubetli, kendini koruyabileceği yerlerde yaşamaktadır. Dış ortamda tercih ettikleri yerler genellikle çayırlar, dağ, nemli toprak ve yeşil alanlar,orman, taş dipleri,duvar ve beton altları ve ağaç kavuklarıdır. Buralara toprağı kazarak delik oluşturan çiyanların sonbahar ve ilkbahara doğru  yapmış oldukları yuvalar bozulur. Bozulan yuvalarından toprak üstüne çıkan çiyan haşeresi iç alanlara yani daha çok insan yaşam alanlarına yiyecek ve korunma ihtiyacı için yönelirler. Bu da bu mevsimlerde sağlığımız açısından büyük bir tehditle karşı karşıya olmamıza neden olabilir. Zehirli bir böcek türü olduğundan görüldüğünde kesinlikle temas edilmemelidir. Nemli ortamları sevdiklerinden evlerimizde ilk olarak döşeme dipleri,kapı pencere kenarı, bodrum, çatı, tuvalet, banyo ve mutfak gibi mekanlarda rastlanılabilir.

Çiyan İnsana Ne Gibi Zararlar Verir ?

Çiyan ısırılması ölümle sonuçlanabildiği gibi kısmi felce de neden olmaktadır. Çiyan ısırması sonucu hastanın ısırıldığı yerinde kızarıklık, şişme, acı ve kaşıntı olur. Bununla birlikte ateş, kusma, başağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler de kendini gösterir. Birey zaman kaybetmeden ısırıldığı an ısırılan yeri, biraz üzerinden sıkıca bağlayarak en kısa sürede hastaneye gitmeli ve tedavi olmalıdır. Öldürücü derecede tehlikeli olan çiyan ile bireysel mücadele etmek hem sağlığımızı tehdit edeceğinden hemde zaman ve maddi kayıplara sebebiyet vereceğinden en güvenilir yol biran önce çiyan ilaçlama şirketlerinden yardım almaktır. Bireysel olarak kullanacağımız yöntemler hem etkili olmayacak hem de ilaç dozunu bilmeden yanlış uygulamalara sebep olacağında bu konuda profesyonel  Sağlık Bakanlığı onaylı  İzmir çiyan ilaçlama firmaları ile iletişime geçilmelidir. Sıvı ve kokulu olarak yapılan böcek ilaçlama yöntemleri belli bir sıklıkla yapıldığı takdirde mekanlarımızda kesin çözüm olacaktır. Gündüzleri pasif olan çiyan böceği geceleri oldukça aktiftir. Çiyan kendisine tehdit olarak gördüğü ya da avını önce ısırıp zehirler, sonrasında etkisiz hale gelen avını besin olarak kullanır. Genel olarak etçil olarak beslenen çiyan böcekleri başta örümcek, fare akrep gibi küçük haşerelerle beslenmektedir.

Çok hızlı üremekte olan çiyan böceği çiftleşmesinde onlarca yumurta meydana gelmektedir. Sıcaklığa bağlı olarak gelişen yumurtalar belli bir sıcaklıkta çatlar ve yavru çiyanlar dışarı çıkar ve besin bulmak üzere dağılırlar. Çiyan ilaçlamasında profesyonel ve bu işi uzman ekibiyle yapan, yasal ilaçlar kullanan Sağlık bakanlığı ve ziraat mühendisliği onaylı çiyan ilaçlama şirketlerinden yararlanılmalıdır. Çünkü çiyandan kesin bir şekilde kurtulmak istiyorsak en güvenilir ve garantili hizmet veren  çiyan ilaçlama şirketleridir. Mutlaka görüldüğü anda ertelemeden ve bireysel olarak çiyanla mücadele etmeden 7/24 hizmet veren İzmir haşere ilaçlama firmalarının çiyan ilaçlama servislerinden konu hakkında bilgi ve destek alınmalıdır.

İzmir ilaçlama şirketimizin yanı sıra İstanbul Tuzla çiyan ilaçlama şirketimiz de çiyan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*