Çekirge İlaçlama

Çekirge (Orthoptera), arka bacakları uzun olup oldukça güçlü bir yapıya sahip ve sıçramaya elverişli bir yapıda düz kanatlı bir böcek türüdür. Alt kanatları zarımsı yapıda, üst kanatları ise sert bir yapıdadır. Altı ayağı bulunan çekirgenin baş kısmında ise 2 adet anteni mevcuttur. Boyutları tür ve beslenmelerine göre  3-5 cm arasında olup gözleri dışa doğru ve yüzlerce gözcüğe sahiptir. Isırgan ve çiğneyici özelliğe sahip ağız yapılarıyla bitkilerden beslenirler. Bu nedenle özellikle bitkiler üzerinde zararları oldukça fazladır. Çok yıllık bitki türlerinin yeni filiz vermiş yaprak ve çiçeklerini yer ve zarar verir. Genç bitkilere ise zararı oldukça fazla olan çekirgelerden daha fazla ekonomik zararlara uğramadan biran önce kurtulmak gerekir. Lakin bireysel olarak başa çıkılmadan önce bu konuda 7/24 hizmet alabileceğimiz çekirge ilaçlama firmalarının çekirge ilaçlama servislerinden yararlanılmalı ve bu konu hakkında detaylı yöntem ve bilgiler öğrenilmelidir. Aksi takdirde bilinçsizce kullanılan ilaç ve yöntemler hem zaman hemde maddi kayıplara neden olacaktır. Bilinçli yöntemler kullanılmadığı takdirde ciddi anlamda zararlara uğratabilecek olan çekirge, sayısı arttıkça zararları da aynı oranda katlanarak artar. İstanbul ilindeki Üsküdar böcek ilaçlama servisi ile de tüm İstanbul’a çekirge ilaçlama hizmeti alın!

Özellikle sıcak çöllerde yaşayan çekirgenin Türkiye’de yoğun olarak zarar verdiği bölgeler; Güney Anadolu ve Trakya’dır. Yumurtalarını kümeler halinde bırakan çekirgelerin yavruları ilk yağmurdan hemen sonra çıkar ve çıkar çıkmaz bitkilere saldırırlar. Çekirge salgını çok tehlikeli olmakla beraber kondukları lanları dakikalar sonra çöle dönüştürebilirler. Yavrular kanatlanınca başlayan göç ve diğer göçlerdeki yoğunlukla sürüler göç esnasında nereye konaklarsalar oradaki bitkileri çok hızlı bir şekilde yer ve tüketirler. Sıcak mevsim sonunda dişi çekirge yaklaşık 80-200 arasında yumurta bırakırlar ve ömürleri yaklaşık 4 ay kadar olan  erginler toplu bir şekilde ölür. Bu toplu ölüm olayı gerçekleşen çekirgelerin cesetleride o bölgede büyük hastalıklara yol açar. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak çekirge ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

ÇEKİRGE İSTİLÂSI

En çok Kuzey Afrika ve Mezopotamya’da rastlanır. Çekirge bulutu, güneşin ışıklarını kaplayacak ve kanatları ile korkunç bir vızıltı çıkartacak kadar korkunç bir olaydır. Çekirgeler saldırdıkları bölgede  birkaç dakika öncesine kadar yemyeşil olan tarlalar, çekirgeler yiyeceklerini yiyip de havalandıktan sonra, tanınmayacak hale gelir.

Ülkemizde görülen başlıca çekirge türleri; Fas çekirgesi, İtalyan çekirgesi, Madrap çekirgesi, Kılıçlı çekirge, Güdük çekirge ve Karaçekirgedir. Çekirgeler zehirli değildir ve insanları sokmazlar.  Sadece insanlar tarafında müdahale edildiğinde ısırır ve zarar verir. Çekirge ile mücadelede kesinlikle çekirge ilaçlama firmalarına başvurulmalıdır.  Özellikle çekirge ile mücadele çekirge yumurtadan çıkmadan yapılırsa daha etkili olur. Çekirge ilaçlama firmalarının uyguladığı yöntemlerin başında sıvı ilaçlama gelmekle birlikte biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri de bulunmaktadır. Kullanılan bu ilaçların kesinlikle Sağlık Bakanlığından onaylı olması gerekmektedir. Böylelikle hem çevreye hem de insan yaşamına zararlı etkiler ortadan kaldırılmış olur. Çekirge ile mücadelede bireysel ilaçlama yapılmamalıdır, Kesinlikle yasal  çekirge ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir