Böcek İstilası

Böcekler toplu halde yaşarlar, bir arada çoğalırlar. Yalnız yaşamayı sevmezler. Böceklerin doğasında bulunan hep beraber yaşama isteği, yaşadıkları süre boyunca atıkları her adımda topluca davranış sergilemelerine neden olmuştur. Böceklerin iç içe yaşamaları nedeniyle bir eve girmeleri durumunda topluca girecekleri için Böcek istilası kaçınılmaz olmaktadır.

Böceklere karşı en etkin formül böcek ilaçlama yapılmasıdır. Böcek istilasının en sık görüldüğü yaşam alanlarından biri de kırsal kesimlerdir. Kırsal kesimde böcek istilalarına neden olan bazı faktörler vardır. Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde hasatlar, ekinler, meyve bahçeleri,  seralar, ev ve iş yerleri bu istilalardan paylarına düşen dilimleri alırlar. Böcek istilası büyük şehirler de de olabilmektedir. Bu istiladan kasıt böceklerin sayısı ile ilgili bir istatistik değildir. Bazen tek bir böcek türü bile beş parmağı geçmeyen sayıları ile ev ve iş yerlerimizi alt üst edebilmektedir. Örneğin bir güve böceğinin evimizin içinde olması demek, kumaş, deri koltuk, yatak, elbiselerin her birinin ayrı ayrı istila olması anlamına gelir.

Böceklerin Yaşam Alanları

Böcekler karanlık ve loş ışıklı alanlarda, bodrum, ardiye, depo gibi mekanlarda konuşlanırlar. Rutubetli, nemli, küflü alanlarda ve pis kokulu alanlarda yaşamayı severler.

Böcekler Nasıl Çoğalırlar?

Böcekler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını eşiklere ve halı kenar ve altlarına bırakırlar. Çoğalma ve üreme evreleri oldukça hızlıdır.

Böcekler Ne Yer?

Böcekler önlerine gelen her şeyi yerler.  Aç kaldıklarında da önlerine gelen her eşyaya zarar verirler. Böcekler seçici değildirler. Kendi dışkılarını ve kusmuklarının yanında birbirilerinin ölülerini de yerler.

Böcekler Hangi Yöntemle Kontrol Altına Alınır?

Böcekler, Jel ilaçlama adı verilen uygulama sayesinde rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Jel ilaçlama sayesinde böcek istilası ve çevrenize verilen zarardan kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.

Evde ilaçlamayı Kendimiz Yapabilir miyiz?

Evde ilaçlama uygulamalarının amatörce yapılması doğru değildir. Bu konuda mutlaka dışarıdan profesyonel bir ilaçlama firmasından destek alınması gerekmektedir. Destek alınmadığı takdirde, gıda zehirlenmeleri ve alerjik reaksiyonlara maruz kalırsınız.

Jel İlaçlama Nasıl Uygulanır?

Jel ilaçlama böceklerin yoğun olduğu alanlara uygulanır. Jel ilaçla temas eden böcek, yuvasına dönerek orada ölür. Böcek ölüsünü yiyen diğer böcekler bu zehirden etkilenerek ölürler. Bu döngü böcekler bitene kadar devam eder.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir