Bit İlaçlama

Bit (Phthiraptera) eklem bacaklılar sınıfından olup boyutları türlerine göre değişebilir. 2-10 mm civarında olan kanatsız bir böcek türüdür. Yapı olarak diğer hayvanlardan çok farklı olan bir böceğinin vücut yapıları basık ve yassıdır. Bit böceğinde toplamda 6 ayak bulunmuş olup ayakları kısa ve çok güçlü yapıdadır. Vücuduna göre çok ufak bir başa sahip olmakla birlikte karın bölgesi oldukça geniş ve büyüktür. Oldukça hantal hareket ederler. Baş kısımlarında 2 adet anten bulunmaktadır. Ayakları ise tüylüdür. Bilinen en belirgin renkleri beyaz,kül rengi, kızılımsı,gri ve pembedir.

Bit böceği gözle görülmesi zor olduğundan insan vücuduna rahatlıkla girer ve barınabilir. Yaşam alanlarını belirlemek için muhakkak bir konakçı seçerler. Eğer konakçı bulamazlarsa maksimum 2 gün yaşayabilirler.Konakçı üzerinde ise 1 ay kadar yaşam sürdürürler.Canlı vücuduna giren bit böceği ağızları ile canlı yapısını delen ve kan emen küçük yapılı bir parazittir. Bu sayede canlı vücudundan kopan deri parçaları, yağ ve kan ile beslenebilirler. Bit böceği eskiden beri insanlardan beslenip onlara zarar vermişlerdir. Bit kanını emdiği canlıya diğer konakçıdan aldığı mikrobu da bulaştırabildiğinden oldukça insan sağlığını tehdit edici bir unsurdur. Bu mikroplar başta tifus mikrobu, humma mikrobu, deri döküntüleri, iltihaplı akneler ve vücutta kırgınlıktır.

Bit ile mücadele de en önemli husus temizliktir. Bite rastlanıldığı anda insanlar ilaçlanmalı ve bitin bulunduğu yer temizlenmeli. Bu konuda bit ilaçlama şirketlerinden 7/24 yardım alınmalı ve tecrübeli bir şekilde yöntemler uygulanmalıdır. Bit ile mücadele aynı gün içerisinde gerçekleşmesi gerektiğinden bireysel olarak hareket edilmemeli ve bu konuda bilinçli işini profesyonelce yapmakta olan bit ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmelidir. Bitin bulaşması farklı şekillerde meydana gelmektedir. Evcil hayvanlardan, yaban hayvanlarından, kuş, konakçı eşyalarının kullanımından (elbise, kişisel ürünler vb.) eşya taşınması ile, kalabalık ve toplu yaşam alanlarında gerçekleşir. Vücudumuza bit böceğinin bulaşması halinde vücudumuzu bu konuda bilgi aldığımız bit ilaçlama şirketlerinin önerdiği bit ilaçlarıyla temizlemeli ve kullandığımız eşyalarımızı ilaçlayıp dezenfekte etmeliyiz. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup sağlığa ve çevreye zarar verici  yan etkileri bulunmaması gerekir. Bu nedenle işini iyi yapan uzman ve güvenilir İzmir ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

Kaç Çeşit Bit Vardır ?

Bitler yaşadığı yerlere göre çeşitlilik gösterirler. En belirgin olarak görülen bit türleri:

Baş Biti: Konakçının ense ve kulak dibinde  ve özellikle çocuklarda saç diplerinde yapışarak yaşarlar. Baş biti ışıktan kaçar.

Kasık Biti: Konakçının kasık bölgesinde kasık kıl köklerinde yaşar ve genellikle cinsel ilişki, iç çamaşırı kullanımı, ortak lavoba ve wc kullanımlarından geçer.

Bitki Biti: Kanatlı ve kanatsız olabilir. Saksı diplerinde yaşayarak bitkileri parçalar ve kemirir.

Elbise Biti: İnsanlardan direk kan emerek beslenir ve elbise dikişleri ile kıvrımlarına yumurta bırakarak buralarda gizlenir. Sadece üzerimizde değil yatak ve eşyalarımızda da yaşamaktadır. Bunun dışında At biti, kedi biti, köpek biti ve ağaç biti gibi bit türleri de mevcuttur.

Bit ile mücadelede kullanılan ilaç kesinlikle bit ilaçlama şirketleri yardımıya seçilmeli ve güvenilir olmalıdır. Bit ilacı kokusuz ve hem bite hem de sirkeye etki etmelidir. Bit ilaçlama firmaları bu konuda uzman ekipler yardımıyla etkili yöntemler kullanmaktadır. Bit ilaçları yayılmayı engellemeli ve kalıcı etkiye sahip olmalıdır. Özellikle saç biti kolay kolay saçtan çıkmayacağından aynı zamanda bir doktora da muayene olunmalıdır. Kısa sürede etkili ve kesin çözüm istiyorsak . Bitlenen ortam mutlaka bit ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanmalıdır. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz bit ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak bit ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir