Bireysel Haşere İlaçlama

Bilinçsiz kullanıldığı takdirde insan, hayvan ve tabiata birçok zararı olabilecek haşere ilaçları profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı yasal ilaçlama yöntemleri kullanıldığı takdirde insan hayatını kurtarıcıdır. Fakat binlerce çeşidi olan haşere ilaçları bireysel olarak bilinçsizce kullanıldığında bir yandan doğayı tahrip ettiğimiz gibi öte yandan bir çok haşerenin bağışıklık kazanmasına da neden olabilmektedir. Örneğin; pireyi öldürebilen haşere ilacı hamam böceğinin bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Haşere ile mücadele ve bu sorunu çözmek farklı şeyler olduğu gibi kullanılan yöntem ve ilaçlar kısa süreliğine çözüm sağlayacaktır.

Böcek ve haşerelerin zararları insanlardan tutunda hayvanlara, besinlere, ekili dikili ürünlere, eşyalara kadar uzun bir listeye kadar uzanmaktadır. Hayvanlarda ve insanlarda görülen hastalıkların birçoğunun nedeni böcek ve haşerelerin taşıdıkları bakteri, virüs ve mikroplardır. Bunlar çeşitli yollarla ve hızla üreyen zararlı böcek ve haşereler ile bulunduğumuz alanlara çok kolay bir şekilde girebilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Geçmişte veba, tifo, kolera gibi ciddi boyutlarda ölüme sebep olan hastalıkların en önemli sebeplerinden biri olan böcek ve haşereler ile mücadele artık modern yöntemlerle yapılmaktadır. Artık günümüzde ilaçlama şirketleri tarafından yapılan bu modern ilaçlama sayesinde bu tür böcek ve haşerelerden tamamen kurtulabilirsiniz.
Yaşadığımız alanlara rahatlıkla girebilen haşere ve böcekler taşıdıkları bütün mikropları birçok yolla yiyeceklere, eşyalara bıraktıkları gibi doğrudan ısırma ve kan emme özellikleriyle de insanlara bulaştırabilmektedirler.

Hergün bir yenisi çıkan haşere ilaçlarının kullanımı bireysel olarak o kadar bilinçsizce uygulanmaktadır ki birçok insan haşere ilacını haşerenin bulunduğu yer veya haşerenin üzerine doğrudan sıktığında haşerenin anında ölmesini beklemektedir. Bu nedenle ilaç dozajını da arttırarak hem kendi hem de çevresine fazla kimyasal maddeden ötürü kalıcı zararlar verebilmektedir.

Haşereler birçok hastalığın bulaştırıcısı ve eşyalarımızın en tehlikeli unsurları olsa da tabiattaki dengeyi sağlamakta önemli bir unsurdur. Bir örnek vermek gerekirse haşerelerin yok olması yaşadığımız evrenin de sayılı zamanda yok olacağına işarettir. Bu sebeple haşere ile mücadele gelişigüzel bir şekilde yapılmamalıdır. Son derece hassas davranılması gerekilen bir konudur. Böcek ilaçlamada seçici ve bilinçli olmalıyız.

Yapılan yanlış haşere ilaçlamaları;

–       Canlılar arasında ki dengeyi bozar.

–       Canlıların genetik yapısını bozabilir.

–       Canlıların direncini azaltır.

–       Toprağa, havaya  ve suya karışarak insan ve hayvanları zehirleyebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir