Arı İlaçlama

ARI (Apis mellifera), vücudu 3 kısımdan oluşur. Toplamda 6 ayağa sahip olan arıların ayakuçları polen taşır. Kafa bölümündeüniteli olarak 5 adet  göz, ağız ve bir çift anten mevcuttur.  Arı bu antenler yardımıyla diğer arılar ile iletişime geçer ve yönlerini belirlerler. Arı antenlerinden çıkan dalgaların geri dönüş ve çarpmasına göre yönlerini belirleyip,rüzgarın hızını ve havanın sıcaklığını hesaplar.  Ayrıca antenleri yardımıyla besin bulurlar. Öyle ki kilometrelerce uzaktaki besini bulup ona ulaşırlar. Boyları 15-30 m olan arıların vücutları tüylerle kaplıdır. Renkleri ise genellikle sarı olan haşere türüdür. Göğüs arının hareket merkezi olmakla birlikte göğüs ve karınlarında segment denilen halkalar vardır. Arılar kanatlı ve uçabilen hayvanlar olup kuyruk bölümünde zehirli iğneleri vardır. Bu nedenle insan sağlığını tehdit edici bir unsurdur. Bu nedenle arı ile mücadele gerekeli olmakla birlikte bu konuda en doğru bilgiler alacağımız yer ise arı ilaçlama firmalarının 7/24 arı ilaçlama servisleridir.

Saatte uçuş hızı 50 km.’yi bulan arılar tehlike görmedikçe insan ve hayvanları sokmaz. Öncelikle tehlike gördüğü canlıyı sesle uyarırlar ve hala tehlike hissederlerse sokarlar. Ayrıca savunma aracı olarak kullandıkları iğneleri insan ve hayvan etinden çıkmaz fakat iğnesi bağırsaklara bağlı olduğundan arının iç organları parçalanır ve ölür. Arı sokmalarında ilk önce sakin olmalıyız. Vücuttan iğne temiz bir cımbız aracılığıyla çıkartılmalıdır.Bölge enfeksiyon kapmaması için de alkol ya da sabunlu su ile dezenfekte edilmelidir. Alerjik hastalıklara sahip biriyseniz arı sokmaları sizi direkt olarak etkileyecektir özellikle solunum sorunu ve kalp krizlerine kadar  ölüm tehlikesine neden olabilir. Sokulan bölge kızaracak ve şişecektir. Buz ile müdahale edilip en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapılmalı ?

Dünyanın her yerinde görülen arılar, boruya benzer dilleriyle bal özlerini çiçeklerin taç yapraklarından emerler. Arının en belirgin özelliği bal yapmalarıdır. Midelerine aktardıkları bal özünü daha küçük şekerlere ayırarak başka maddelerde katarlar. Bal özüyle kovana gelen arılar midelerindeki bal özlerini işçi arılarının ağzına kusarlar ve boş peteklere doldururlar. Peteklerdeki bal işçi arıların kanat çırpmalarıyla daha da buharlaşarak balı yoğunlaştırırlar. Bu işlemden sonra petek ağzı balmumu ile havasız kalacak şekilde kapatılır. Bal arıları insan ve ekoloji için çok yararlıdır. Toplu olarak yaşayan arıların başlıca türleri: Kraliçe arı, savaşçı arı ve işçi arıdır. Kraliçe arı kovan içerisinde liderdir. Savaşçı arılar kovanı dış tehlikelerden koru ve işçi arılar kovan içinde olup bal yapmakla görevlidir. Arılardan en sağlıklı şekilde kurtulmanın yolu arı ilaçlama şirketlerine başvurmak ve  bu işi yasal yollardan çözüme ulaştırmak olacaktır. Arı ilaçlama çok düşünülmesi ve dikkat edilmesi gereken bir iştir. Bireysel olarak asla arı ilaçlama yapmamalıyız.Ayrıca bireysel ilaçlama yöntemlerinde arı tarafından saldırıya uğrama tehlikesi de söz konusudur. Bunun zararları sadece bize değil, doğaya da olacaktır. Bu konuda uzman İzmir arı ilaçlama şirketlerine başvurulmalıdır. Büyük İzmir ilaçlama şirketimiz yılan ilaçlama konusunda uzman ekiplere sahip olup, günün her saati arayarak arı  ilaçlama hizmeti isteyebilirsiniz.

Arı ilaçlamada profesyonel ilaçlama yöntemleri kullanılmalıdır. Yaban ve eşek arısı insan yaşayan her yerde yuvalarını dış mekanlara yapabildikleri gibi son derece tehlikeli bir türdür. Her şeye rağmen arı ile mücadelede son derece titiz davranılmalıdır. İlaçlama firmaları Sağlık Bakanlığı onaylı yasal ilaçlar kullanmalı ve güvenilir ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir