Akrep sokması

Akrep örümcekgillerden olup, Scorpiones takımındandır. Akrepler sıcak ve nemli bölgelerde yaşamayı severler. 3-4 cm boyutunda olan akreplerin vücutları sert bir tabaka ile örtülüdür. Kıvrık kuyruklu olup iğnesi zehirli ve öldürücüdür.

Hemen hemen her yerde bulunan akrepler evlerde çıkma ihtimalide yüksektir. Evlere akrep girmesini önlemek için çeşitli yöntemler vardır. Evdeki giderlerinizi mümkün mertebe çamaşır suyuyla iyice yıkayınız ve içinde su birikintisi bırakmayınız. Banyodaki su giderlerinizi mutlaka bir tıpayla kapatmanız sizi akreplerden koruyacaktır. Akrepler hiç bir zaman yalnız gezmezler eğer evinizde bir akrebe denk gelirseniz bir kaç saat sonra eşi de gelecektir. Eşi ölü bile olsa gelip onu bulacaktır. O nedenle diğer akrebi bulup yakalamanız kolay olacaktır.

Akrepler Afrika olmak üzere genelde kırsal kesimlerde yaşamlarını sürdürürler. Akrepler ülkemizde en fazla Bodrum’da yaşamaktadır bu yüzden Bodrum’daki evlerin, otellerin kapılarının çoğu mavidir. Çünkü akrepler maviye karşı ürkektirler.

Akrep çok etkili zehre sahiptir. Akreplerin kuyruk kısmında bulunan kesesinin ucunda iğnesi ve kese içerisinde etkili zehri bulunur. Akrep sokması şu şekilde gerçekleşir; Akrep iğnesini canlıların derisini içerisine sokarak zehrini içeri akıtır. Asit etkisi sağlayan akrep zehri küçük canlılarda ve böcek türlerinde erimeye neden olur. Akrep, kısa süre sonra sıvı hale gelen avını yer.

Akrep sokması insanlarda ilk önce ağrı ve uyuşma ile belirtilerini gösterir. Daha sonra titreme, üşüme, yüksek ateş, kalp krizi ve solunum güçlüğü hissedilir. Akrep zehri akrebin türüne ve yaşam alanına göre değişmektedir. Bir insanı birkaç saat içerisinde öldürebilecek zehre sahip akrep türleri yaşamaktadır. Sıcak iklimlerde yaşayan akrepler, nemli ortamlarda yaşayan akreplere göre daha zehirlidir. Bu nedenle özellikle Afrika’da birçok insan akrep zehirlenmesinden hayatını yitirmektedir.

Yapılması Gerekenler

Akrep sokması durumunda acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir. Akrep görülmesi durumunda kesinlikle el ile temas edilmemelidir. Çok tehlikeli olan akrepler kızdırıldıklarında insanlara iğnesini batırarak zehirler. Akrep görülmesi durumunda acilen profesyonel akrep ilaçlama hizmeti sağlayan böcek ilaçlama şirketinden akrep ilaçlama talebinde bulunmanız yeterlidir. Böcek ilaçlama sektörünün lideri Gezer ilaçlama şirketi etkili ilaçları ile akrep ilaçlama uygulaması yaparak, zor ölen bu canlıları yok etmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir