Akrep İlaçlama

Akrebin Özellikleri

 • Akrepler gizlenme yetenekleri gelişmiş canlılar olduğundan, kapalı alanlarda ciddi bir tehlike yaratır.
 • En zehirli haşereler arasında yer alan akrep, sokması durumunda ani ölüme, felce veya kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Akreplerin zehirlilikleri, türlerine göre farklılık gösterir. Karada, çölde, su kenarlarında ya da ağaçlık alanlarda yaşayabilen türlere sahip olan bu haşereler, birçok coğrafyada yaşamaya uyum sağlamıştır.
 • Kuyruğunun ucunda bulunan iğne ile tehdit sezdiği anda sokan bu haşereler, büyük örümcek türleri ve sürüngenler ile de beslenebilir. Ancak genellikle akrepler, böcekleri yiyerek beslenir.
 • Profesyonel şekilde mücadele edilmeden yok edilmesi mümkün olmayan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen bu haşerelerden kurtulmak için akrep ilaçlama yaptırmak gereklidir. Basit önlemler ile bu canlıdan kurtulmaya çalışmak, akrep sokması gibi ölüme yol açabilecek durumlara sebebiyet verebilir.
 • Açık alanlarda, ağaç kenarlarında ya da toprak altında görülebilen akrepler, kapalı alanlarda kuytu bölgelere gizlenmektedir.
 • Bazı akrep türleri ölümcül sonuçlara yol açabilecek denli zehirli olmamakla birlikte, bütün akrepler doğrudan doğruya insan ya da hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye neden olur.
 • Akrebin büyüklüğü, türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte, akrepler ortalama olarak 5 cm büyüklüğündedir.
 • Grup olarak yaşayan canlılar arasında bulunan akrepler, iki yılda bir defa ürer. Yaklaşık bir yıl süresince hamilelik dönemi geçiren bu canlılar, ortalama olarak 60-100 larva bırakır. Akrep yavrusu annesi ile doğrudan etkileşim içinde olduğundan, yavrular olgunlaşana dek, anne akrep ile birlikte hareket eder.
 • Etçil olarak beslenen akrepler, eşyalara ya da bitkilere hiçbir zarar vermez.
 • Örümcek ve böcek gibi küçük canlılar ile beslenen bu haşerelerin en büyük düşmanları; fare, mirket ve kedilerdir..
 • Avını yakaladıktan sonra, zehirleyerek öldüren ve akrep, beslenme biçimi bakımından ait olduğu örümceğimsigiller grubu üyeleri ile benzerlik gösterir.
 • Yazlık, bahçeli ev veya çiftlik gibi alanlarda çok sık görülen akrepler, genellikle kış ayları ile sonbaharda daha sık görülür. Yuvalarının, olumsuz hava etkeni nedeniyle bozulması, iç mekana yönelmesine neden olur.
 • Akrep ile mücadele için en etkili yöntem ilaçlama yaptırmaktır. Grup olarak yaşayan bu haşerelerden kurtulmak için, detaylı bir uygulama yapmak gerekli olduğu üzere, lokal uygulamalar ya da bireysel mücadele teknikleri akrebe karşı sonuç vermeyecektir.
 • İyi gizlenme ve aile halinde yaşama akrebin özellikleri arasında en fazla bilinendir. Bunun yanı sıra, akrepler kuytu alanları daha güvenli bulduğundan, iç mekanlarda gizli alanlarda yuva yapar.

Akrep İlaçlama

Akrep ilaçlama, ağırlıklı olarak sıvı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Zira iç ya da dış mekanlarda son derece iyi gizlenebilen bu canlılardan kurtulmak için detaylı şekilde uygulama yaptırmak şarttır. Bu noktada kullanılacak olan toz ya da jel formundaki ilaçlar ortamdaki tüm akreplerin ölmesini sağlamayacağı gibi, insan yaşamı açısından da tehdit oluşturacaktır. Dolayısıyla sıvı ilaçlar kullanılarak başvurulan buharlama metodu, akrepleri yok etmek için en etkili çözüm yoludur. Ancak, amatör yahut bireysel mücadele tekniklerine başvurarak gerçekleştirilen işlemler, akrepten kurtulmayı sağlayamayacağı gibi, sağlıksal sorunların oluşmasına da yol açacaktır. Bu nedenle, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından akrep ilaçlama hizmeti almak bu haşereler ile mücadelede en etkili çözümdür. Kaliteli ve sert kabuklu canlılar üzerinde etkili olan akrep ilaçları ile yapılacak işlem, kapalı alanlardaki akrep popülasyonunu tamamen yok edecektir. Sıvı ilaçların yanı sıra toz ya da katı akrep ilacı ile de desteklenebilen mücadele için profesyonel yöntemler kullanılabilir. Bahçesi olan evler için yapılacak ilaçlama işlemlerinde, sıvı ilacın yanı sıra, koruyucu ve eve akrep girişini engelleme özelliğine sahip olan ilaçları kullanmak gereklidir. Akrep ilaçlaması sıvı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde, alanın belirli bir süre kapalı tutulması gerektiği gibi, toz ilaçlar kullanılarak yapılan uygulamalarda, alanın kapalı tutulmasına gerek yoktur.

Akrep Sokması

Akrepler, en zehirli haşereler arasında bulunmakla birlikte, tehdit hissettiği anda, kuyruğunun ucunda bulunan iğne ile sokabilmektedir. Çölde yaşayan akrep türleri, kara akreplerine oranla daha zehirli olmakla birlikte, karada yaşayan ve ölümcül derecede zehirli olan akrep türleri de vardır. Akrep sokması durumunda, vücutta şişkinlik ve kızarıklık ile birlikte, şiddetli bir acı da oluşur. Akrep ısırması ile karşılaşıldığında, ısırılan yerin sıkıca sarılarak, kalbe giden kan akışının yavaşlatılması gereklidir. Özellikle soğuk havalarda, iç mekanlarda daha sık görülen akrepten korunmak ve akrep sokması gibi ölüme neden olabilecek bir durumla karşılaşmamak için, bu haşere türünün sık görüldüğü bölgelerde, yılda en az bir kere ilaçlama yaptırmak ya da koruyucu özelliği bulunan akrep ilaçları kullanarak önlem almak gereklidir. Grup halinde yaşadığı için çok hızlı yayılabilen ve iyi gizlendiğinden dolayı fark edilmeyen akrepten kurtulmak için profesyonel firmalar tarafından akrep ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Akrep Türleri

Genellikle nemli ve sıcak alanlarda yaşamayı daha çok seven akreplerin çok zehirli türleri bulunduğu gibi, ölüme neden olmayan ve canlı vücudunda kısa süreli etki yaratan akrep çeşitleri de vardır. Sıcak ve kurak alanlarda yaşayan akrep türleri genellikle daha zehirli olduğu gibi, ülkemizde de ölümcül düzeyde zehirli olan akrepler mevcuttur. Özellikle zehirli türler için akrep ilaçlama yaptırmak son derece önemli olduğu gibi, bu canlıların zehirli türleri ile gerekli mücadele verilmediğinde, ölümcül sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.

Sarı Akrep: Ülkemizin doğu bölgesinde görülen ve Türkiye’nin en zehirli akrebi olan sarı akrep sokması durumunda, acil olarak doktora başvurmak gereklidir. Büyüklüğü ortalama 8-10 cm olan Sarı Akrep, taş aralıkları ve toprak altına yuva yapar. Kapalı alanlara da yuva yapabilen ve hızlı çoğalan bu Sarı Akrep sokması durumunda ani ölümlere yol açmaktadır.

Kara Akrep: Dünyanın en zehirli akrepleri arasında olan Kara Akrep, ülkemizin Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde görülür. Türkiye’nin en zehirli akrepleri arasında bulunan ve insanları ve büyükbaş hayvanları dahi soktuğu anda öldürebilecek denli güçlü bir zehre sahip olan Kara Akrep, kapalı alanlara sıklıkla girmektedir. İyi saklanabilen ve kamufle olabilen Kara Akrep sokması durumunda, tıbbi müdahale gerektiren ve geciktirilmeden tedavisi yapılması gereken reaksiyonlar yaratır.

Mardin Akrebi: Sarı akrep ve Kara Akrep türlerine oranla daha az zehirli olan ve genellikle bir gün içerisinde kaybolan etkiler yaratan Mardin Akrebi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşar. Isırılan yerde şişkinlik, büyük bir acı ve kızarıklık ile birlikte, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi etkilere de yol açan Mardin Akrebi, genellikle ölümcül sonuçlara yol açmaz.

Akrep İlacı

Genellikle toprak altı ve ağaç kenarları ile taş oyuklar arasında yaşayan; nemli ve sıcak bölgelerde daha kolay yuva yapan akrepler, kapalı alanlara da giriş yapabilmektedir. Evde akrep sorunu, ciddi bir tehdit yarattığı gibi ölümlere neden olabilecek sorunlara yol açabilmektedir. Dolayısıyla özellikle kapalı alanlarda gerçekleştirilen akrep ilaçlaması için kullanılan ilaçların sağlık açısından bir sorun teşkil etmemesi şarttır. İnsan sağlığı açısından sorun yaratabilecek akrep ilacı ile yapılan ilaçlama işlemleri, insan hayatını tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle akrepten kurtulmak için kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması ve sağlıksal sorunlara neden olmayacak nitelik taşıması son derece önemlidir.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir