Akar İlaçlama

Akarların Özellikleri

 • Gözle görülemeyen bu haşereler, vücutta kaşıntıya ve alerjik reaksiyonlara yol açar.
 • Sıcak ve nemli alanlarda daha hızlı çoğalan akar, özellikle yatak yorgan araları ve kıyafet içlerinde bulunur.
 • Toz akarı, mite ya da mayt olarak da adlandırılmaktadır.
 • Deri döküntüsü ile beslenen mite, kan emmediğinden virüs bulaştırmaz. Ancak deride tahribata yol açabildiğinden, alerjilere ve cilt hastalıklarına neden olabilir.
 • Mikroskobik canlılar arasında yer alan akar, çok hızlı şekilde ürediğinden, hemen her alanda görülebilir. Bu haşere ile mücadele için ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi, bireysel mücadele yöntemleri ile akardan kurtulmak mümkün değildir.
 • Toz akarı, halı akarı ve ev akarı olarak adlandırılan türleri vardır. Boyutları türlerine göre değişen bu haşerelerin bütün türleri gözle görülemeyecek kadar küçüktür.
 • Ev akarı, genellikle yatak yorgan araları ve kıyafet içlerinde yuva yapar. Çok hızlı üreyen akarlar, yumurtalarını havaya serbest olarak bıraktığından, astım ve bronşit gibi solunum yolu bazlı rahatsızlıkların oluşumuna ya da tetiklenmesine neden olur.
 • Yüksek sıcaklığa dahi dayanıklı olabilen mitelerden kurtulmak için en etkili mücadele yöntemi akar ilaçlama yaptırmaktır.
 • Her alanda görülebilen akarı yok etmek için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan firmalardan hizmet almak gereklidir.
 • Toz akarı, mite ya da ev akarı olarak adlandırılan bu haşereler, alerji ve süregelen kaşıntı gibi rahatsızlıkların yanı sıra, solunum yolları ile ilintili hastalıklara da yol açmaktadır.
 • İnsan vücudu sıcaklığına yakın olan her alanda yaşayabilen ve çok hızlı şeklide çoğalan mite ile mücadele için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır.
 • Akarlardan kurtulmak için kullanılan ilaçların, solunum yolları üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilecek ilaçların kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıkların en büyük tetikleyicilerinden biri ev akarı olarak da bilinen toz akarıdır. Bu nedenle özellikle küçük çocukların bulunduğu alanlarda mite ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Uygulama Kim tarafından Yapılmalı ?

Akar (mite) gözle görülemeyecek kadar küçük bir haşere olduğundan, bireysel mücadele yoluyla yok edilemez. Etkili ilaç kullanımı ile mücadele edilmesi gereken mitelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmak gereklidir. Otel, ev, yurt gibi alanlarda çok sık görülen ve solunum yolu bağlantılı hastalıklara ve deri alerjisine neden olan akar ile mücadele için buharlama ya da püskürtme tekniği kullanılarak uygulama yapılabilir. Tamamen sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan akar ilaçlama işlemi sırasında, alanın kapalı tutulması ve iyice havalandırıldıktan sonra kullanılması gereklidir. Genellikle yatak yorgan araları ve koltuklarda yaşayan bu haşerelerin larvaları havada asılı şekilde kaldığından, buharlama tekniği ile yapılan sıvı ilaçlama daha etkili sonuç verir. Akar ilaçlama işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 1. Kıyafetler, örtüler ve yünlü ya da pamuklu eşyalar iyi şekilde havalandırılmalıdır. Küçük çocuklar ve deri hassasiyeti bulunan bireylerin eşyaları yıkanmadan kullanılmamalıdır.
 2. Buharlama tekniği ile yapılan akar ilaçlama uygulamasından sonra, kapalı alanlar çok iyi şekilde havalandırıldıktan sonra kullanılmalıdır.
 3. Akar ilaçlaması yapılmadan önce, gıda maddeleri hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. İlaçların, gıda maddeleri ile temas etmesi, zehirlenmelere neden olabilir.
 4. Toz akarı ya da ev akarı olarak da adlandırılan miteler ile mücadele için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Akar ile Mücadelede Bilinmesi Gerekenler

Ev akarı ile mücadele, sağlıksal yönden büyük öneme haizdir. Toz akarı ya da mitelerin bulunduğu alanlarda yaşayan bireylerde ve özellikle küçük çocuklarda; astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Astımın nedenleri arasında yer alan akar ile mücadele, bu açıdan son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, vücutta sürekli kaşıntıya neden olarak, günlük yaşantıyı da olumsuz etkileyen akar, deri alerjisine ve kalıcı yaralara da neden olabilir. Evlerin yanı sıra; yurt, otel, hastane gibi kamu tarafından kullanılan alanlarda da çok sık görülen akar sorununa karşı, bu alanlara düzenli olarak uygulama yapılması şarttır. Ortak kullanılan alanlara yılda bir ya da iki defa yapılacak mite ilaçlama, bu haşereler ile mücadele açısından son derece önemlidir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir